GANG STORY

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Gang Story
Tytuł oryginalny:Les Lyonnais / Gang Story
Gatunek:sensacja
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2011
Czas trwania:95 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:OlivIer Marchal
Obsada:Gérard Lanvin, Tchéky Karyo, Daniel Duval, Patrick Catalifo
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Proste zasady i męska przyjaźń.
Galeria

Francja, lata 60. i 70. ubiegłego wieku. Edmond Vidal, nazywany Momon, wychował się w cygańskim taborze. Tam poznał swojego najlepszego przyjaciela Serge'a Suttela, a także nauczył się żyć zgodnie z prostymi, ale fundamentalnymi zasadami, na których opiera się rodzina i męska przyjaźń. Razem z Serge'em, zaczynając od drobnych kradzieży, został członkiem gangu Lyonnais, a potem jego szefem. Po latach bezkarnej działalności został wraz z innymi gangsterami i swą żoną aresztowany. Obecnie jest starszym człowiekiem i chciałby zapomnieć o tej części swojej przeszłości, wynagrodzić żonie dawne cierpienia, których był powodem, i poświęcić się dzieciom i wnukom. Jednak Serge, który był istotną częścią owej przeszłości, nie chce dać o sobie zapomnieć.

Dobrze nakręcony, mający wyrazistych bohaterów i dobrą historię do opowiedzenia film o męskiej przyjaźni, lojalności, wierności, zdradzie i honorze. O tym, czy przyjaźń idealna była rzeczywiście idealna, patrząc z perspektywy bieżących wydarzeń i z perspektywy lat, i o tym, czy w ogóle przyjaźń taka jest możliwa. „Gang Story” angażuje emocje i wciąga praktycznie od pierwszych scen aż do końca. Obok sporej liczby bardzo brutalnych i krwawych scen, znalazło się miejsce dla kilku pięknych, wysmakowanych plastycznie kadrów. Ciekawy, dynamiczny, ale nie chaotyczny montaż przenosi nas z dzieciństwa i młodości bohaterów w czasy współczesne, dopełniając wiedzy o wydarzeniach i pobudkach bohaterów. Aktorzy, zwłaszcza grający w głównych rolach Gerard Lanvin (Momon) i Tcheky Karyo (Serge), wykonali naprawdę dobrą robotę.

ASPEKTY TECHNICZNE

Film, jak mało który kryminał, jest dopieszczony, jeśli chodzi o estetykę zdjęć. Reminiscencje z wczesnego dzieciństwa chłopców mają monochromatyczny, szary koloryt ze srebrnym poblaskiem, zaś te z młodość są utrzymane w również monochromatycznym sepiowym brązie ze złotawym połyskiem. Te ujęcia mają o wiele głębszy kontrast niż ujęcia współczesne, w których i tak jest on na bardzo dobrym poziomie. Nawet ujęcia w więzieniu z dużymi zbliżeniami twarzy bohaterów na tle wpadającego przez okna ostrego światła są pięknie dopracowane, z widocznymi jak na dłoni pojedynczymi włosami zarostu czy nitkami siwizny we włosach. Ostrość bardzo dobra, ujęcia w ruchu nie rozmazują się. Z usterek transferu jedynie lekkie falowanie krawędzi. Kolory w scenach współczesnych naturalne, ale poza sceną na przyjęciu z okazji chrzcin wnuka Momona, kiedy kobiety mają na sobie bardzo kolorowe fatałaszki, raczej nie porażają intensywnością.

Dźwięk łączy w sobie akcyjność z romantyzmem muzyki, w której pianino, gitara i skrzypce są instrumentami wiodącymi. Wyczuwa się w niej jedynie subtelne rytmy muzyki cygańskiej, więc daleko jej do stylu etno, natomiast bardzo dobrze swą dynamiką podkreśla akcję i klimat filmu. Odgłosy akcji są bardzo intensywne: wizg opon hamujących samochodów w scenie zatrzymania Serge’a, kanonada w szpitalu, gdzie dominują basowe odgłosy ciężkiej broni maszynowej skorelowane z brzękiem rozbijanych szyb, czy odgłos łopat helikopterów „pikujących” w cygański obóz i wzniecających potężny tumult realistycznie wypełniają całą przestrzeń dźwiękową. Ale i w innych, obyczajowych scenach nie uświadczymy ciszy: cykanie świerszczy wieczorem, równy rytm spadających kropel deszczu czy odgłosy gwaru ulicznego i knajpianego nie pozwalają nam zapomnieć, że jesteśmy w środku „Gang Story”.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

itk / veroika

Premiera DVD: 21.05.2012

 

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.