MOONLIGHT MILE (odc. 1-6)

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Moonlight Mile sezon 1 Start (odc. 1-6)
Tytuł oryginalny:Moonlight Mile
Gatunek:anime, science fiction, akcja
Kraj produkcji:Japonia
Rok produkcji:2007
Czas trwania:142 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Iku Suzuki
Obsada:-
Dystrybucja:Vision
Opis

O dwóch takich, co chcieli polecieć na Księżyc.

Galeria
Dwóch przyjaciół, Japończyk Goro Saruwatari i Amerykanin Jack Woodbridge, zwany przez przyjaciół Lostmanem, zdobywa Mount Everest, z którego widać stację kosmiczną. Obydwu himalaistom marzy się lot w kosmos i obydwaj starają się to marzenie zrealizować na swój sposób. Lostman zostaje wysoko wykwalifikowanym pilotem wojskowym, Goro zdobywa wszelkie możliwe uprawnienia budowlane (w kosmosie też potrzeba złotych rączek), po czym staje do wyścigu o zakwalifikowanie się do lotu.

Sytuacja im sprzyja. Na Księżycu odkryto bogate złoża helu, które w połączeniu z deuterem dadzą energię zdolną zaspokoić zapotrzebowanie na Ziemi. W związku z tym powstał program Nexus, prowadzony przez różne państwa w ramach Międzynarodowej Agencji Kosmicznej ISA  (International Space Agency). To ona wysyła Goro z misją transportową na stację kosmiczną, w czasie której Saruwatari daje przykład wielkiego sprytu i umiejętności. Tym samym Japończyk wygrywa rywalizację ze swym amerykańskim kolegą.

„Moonlight Mile” jest serialem anime nakręconym na podstawie mangi Yasuo Ōtagakiego, który powiedział, że jego celem był realistyczny dramat kosmiczny z elementami politycznymi. I taki jest ten serial, przeznaczony raczej dla widowni dojrzałej, także dlatego, że nie brakuje w nim erotyki (główny bohater, Goro Saruwatari, nie stroni od romansów). Ale też bez przesady.

Akcja serii 1. koncentruje się wokół osoby Saruwatariego, który jest luzakiem i podrywaczem, ale także wysokiej klasy fachowcem i specjalistą od najtrudniejszych misji. Na jego tle Lostman wypada blado, a jego przygody zajmują, póki co, zdecydowanie mniej miejsca. Pierwsze sześć odcinków raczej nie obfituje w szczególnie ekscytujące momenty akcji (na to trzeba poczekać do następnych sześciu), pokazując głównie drogę obydwu przyjaciół w gwiezdne przestworza. Kiedy jednak już wylecą w kosmos, zaczyna się rzeczywiście coś dziać, a „ujęcia” kosmiczne wyglądają prawie jak prawdziwe.

Jak zapowiedział Ōtagaki, serial zawiera także akcenty polityczne – w pierwszej części serii w jednym z odcinków rozgrywa się Pustynna Burza. W sumie jako całość (mowa o serii 1) „Moonlight Mile” jest przyzwoitym akcyjniakiem, który z powodzeniem mógłby być zrealizowany w formie filmu aktorskiego.

Płyta „Moonlight Mile” odc. 1-6 wchodzi w skład boxu, którego pozostałe płyty to: „Moonlight Mile” odc. 7-12 oraz rozmieszczony na trzech płytach dokument pt. „Mars: Odliczanie”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz (1.78:1) praktycznie bez usterek, a ewentualne odchylenia od doskonałości mogą być celowe. Mamy więc mocne i czyste kolory, wyraźny, nieposzarpany kontur i bogactwo szczegółów. Kadry z kosmicznymi pojazdami wyglądają jak realistyczne fotografie, to samo dotyczy innych ujęć, np. marszczącej się wody w oceanie. W scenach rozgrywających się w ciemnej przestrzeni kosmicznej obiekty widać wyraźnie. Paleta kolorów i ich odcieni jest bardzo bogata, sporadycznie jednak barwy nieco blakną. Obraz jest ostry, łącząc rysunek z malunkiem, gdy tło staje się po malarsku miękkie.

Dźwięk w Dolby Digital 5.1. Na ogół odgłosy akcji dochodzą z głośników frontowych, gdzie szczególnie daje się zauważyć rozłożenie na kanały ludzkich głosów. Ale i surroundy przydają się w niektórych scenach – przestrzenne są odgłosy strzałów, niektóre krzyki, wybuchy. W wersji z napisami nagranie jest efektowniejsze, intensywniejsze, dramatyczniej rozbrzmiewa muzyka. W wersji z polskim lektorem ścieżka dźwiękowa staje się cichsza, a wszystko przyćmiewa głos lektora, do którego pracy nie można mieć żadnych zastrzeżeń.

BONUSY

W dodatkach wyodrębniona czołówka i napisy końcowe, art work, czyli szkice postaci (pokaz slajdów z muzyką trwający 3.24 min), 11 zwiastunów, oferta DVD dystrybutora, a w pudełku pocztówka.

ren

RECENZJE POZOSTAŁYCH CZĘŚCI BOXU:

MOONLIGHT MILE (odc. 7-12)

MARS: ODLICZANIE
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), japońska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::zwiastuny, czołówka, napisy końcowe, szkice koncepcyjne, oferta DVD, pocztówka
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.