MIŁOŚĆ

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Miłość
Tytuł oryginalny:Amour
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Francja, Austria, Niemcy
Rok produkcji:2012
Czas trwania:123 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Michael Haneke
Obsada:Emmanuelle Riva, Jean-Louis Trintignant, Isabelle Huppert
Dystrybucja:Gutek Film
Opis
Bardzo starzy oboje…
Galeria

Starzy ludzie rzadko bywają bohaterami filmów, jako fizycznie przywiędli, przestają być fotogeniczni, a ograniczenia ciała nie pozwalają już na pokazanie energii i emocji, które u młodych i zakochanych skutkują nieprzewidywalnością i szaleństwem…

„Miłość” Hanekego jednocześnie potwierdza powyższy sąd, jak i mu zaprzecza.

Bohaterowie jego filmu są starzy, bynajmniej nie młodzi inaczej, jak to powiedzielibyśmy w czasach poprawności politycznej, ale nie czyni to ich nieatrakcyjnych dla kamery. Każde skrzywienie warg i półuśmiech, dzięki całej siateczce zmarszczek mimicznych, są bardziej wyraziste niż na młodej twarzy, a oczy zyskują głębię spojrzenia. Twarz starca jest jak pisana ikona, tylko że to twarz napisana życiem, co pięknie w zbliżeniach oddaje film Austriaka.
Co do ułomności ciała, to to ograniczanie ruchowe bohaterów w „Miłości” czyta się jako pozorne. Przecież częściowo sparaliżowana Anne całą sobą – każdym drgnięciem mięśnia, mimowolnym skurczem, niekontrolowanym odruchem, a wreszcie zaciśnięciem powiek – mówi o buncie tego ciała, o tym, że ono żyje, tylko już jej nie słucha.

No i wreszcie miłosne emocje… To prawda, że nie ma tu burzy hormonów, ale emocje są równie skomplikowane jak pół wieku wcześniej… Jest miłość, oddanie, przyzwyczajenie, czułość, irytacja, zniecierpliwienie, złość, wstyd, gniew, bunt, wściekłość, okrucieństwo, bezsilność. Gdy Anne pogrąża się w chorobie, Georges w jakiś sposób podąża za nią w tak głębokie współodczuwanie, że bardziej już nie można ze sobą być. Na cmentarzach mnóstwo jest nagrobków takich par, drugie umiera kilka tygodni czy miesięcy po pierwszym, nie z powodu choroby, ale z osamotnienia, z braku osoby, która stała się przez lata jego częścią. Gdyby film Hanekego trwał dłużej, być może byśmy to zobaczyli, a tak to kwestia interpretacji… Wszak Georges odchodzi razem z Anne…  

Wyciszona, dyskretna, pozbawiona banału i sentymentalizmu, zagrana z maestrią „Miłość”, nominowana do Oscara w aż pięciu kategoriach oraz nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes, to film uniwersalny. Powinien go obejrzeć każdy, bo wszystkich czeka odchodzenie, starość i śmierć. „Miłość” nie osłodzi nam tej świadomości, ale da pojęcie o tym, co w tym może być dla nas ważne i o co powinniśmy zadbać już teraz… O miłość.

ASPEKTY TECHNICZNE

To bardzo teatralny film, więc kolory ograniczają się do tych wyznaczonych znaną przestrzenią kilku pokoi. Przeważają barwy stonowane: pastele, brązy, zielenie i granaty, mocno zmatowione. Żywsze barwy właściwie się nie pojawiają. Ostrość średnia, mamy do czynienia raczej z obrazem miękkim niż żyletkowym… Podobnie jest z kontrastem, któremu nie pomaga specyfika oświetlenia: punktowe, miękkie światło nocnych lampek czy miękkie zimnawe światło sączące się przez niewielkie okna. Szemranie tła to jedyna usterka transferu.    

Dźwięk dziwny. Film de facto nie ma ścieżki muzycznej, poza tą wewnątrzkadrową, kiedy słyszymy pięknie wykonaną muzykę klasyczną, której słuchają bohaterowie. W ścieżce dźwiękowej filmu największą rolę gra… cisza, a ta bywa przerywana tylko odgłosami aktywności ludzkiej: stukaniem naczyniami podczas mycia, szuraniem kroków po podłodze czy jękami i monotonnym wołaniem Anne. To wszystko, jak i dialogi, dochodzi jednak głównie z frontów. Tyły pogrążone są w ciszy.

BONUSY

Nic.

veroika

Premiera DVD: 14.03.2013

 

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.