KOPCIUSZEK

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Kopciuszek
Tytuł oryginalny:Cinderella
Gatunek:bajka, animowany
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:1950
Czas trwania:71 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Clyde Geronimi, Wilfred Jackson
Obsada:(dubbing) Angelika Kurowska, Elżbieta Kijowska-Rozen, Jan Kulczycki, Jarosław Boberek, Jacek Bończyk
Dystrybucja:CD Projekt
Opis
Klasyka Disneya.
Galeria

Bogaty wdowiec pragnie, aby jego córeczka miała drugą mamę, żeni się więc z pewną wdową, która także ma dzieci – dwie córki. Po śmierci wdowca szybko wychodzi na jaw prawdziwy, nikczemny charakter owej damy i jej dwóch próżnych, leniwych i złośliwych córek. We trójkę korzystają z majątku, który powinien należeć do osieroconej dziewczyny, a z niej samej robią służącą, każąc jej pracować od świtu do nocy i nazywając pogardliwie Kopciuszkiem. Mimo ciężkiego losu Kopciuszek zachowuje pogodę ducha, jest dobry i miły dla wszystkich. Pewnego dnia zostaje ogłoszony bal w zamku księcia, na który są zaproszone wszystkie panny na wydaniu. Macocha i przyrodnie siostry Kopciuszka wystrojone udają się na bal, ale Kopciuszek nie może na niego iść. Z pomocą przychodzi mu dobra wróżka, która wyczarowuje piękną karocę i suknię balową. Ostrzega jednak, że czar pryśnie o północy.

„Kopciuszek” Disneya należy do tych filmów, które nigdy się nie zestarzeją. Choć fabuła znana jest każdemu, to stranne wykonanie – szata graficzna i opracowanie muzyczne – sprawia, że kto zacznie tę bajkę oglądać, ten zanurzy się w jej nastroju i obejrzy do końca. W porównaniu z wersjami książkowymi w bajce Disneya większą rolę odgrywają zwierzęta, których starania (zwłaszcza mowa tu o myszach) są nośnikiem zabawnych sytuacji. Nie do końca jest jasna kwestia imienia Kopciuszka. Z polskiej wersji filmu wynika, że Kopciuszek miał na imię Cinderella, choć przecież te dwa słowa są swoimi odpowiednikami.

ASPEKTY TECHNICZNE

Zarówno z przednich, jak i z tylnych głośników przez całą projekcję dobiega muzyka, ale wszystkie dialogi i nieliczne odgłosy akcji (przewrócenie fotela, stłuczenie szkła) zlokalizowane są z przodu.

Paleta kolorów niezwykle bogata i mniej cukierkowa niż w dokręconych po latach dalszych częściach. Obok kolorów intensywnych i żywych są tutaj także srebrzysto-szmaragdowe subtelności wieczornego światła w ogrodzie czy pastelowość zamkowego tarasu. Obraz jest wyraźny i czysty. Kontrast dobry.

BONUSY

W tej części zobaczymy krótki filmik „Tangled Ever After” („I żyli długo i Zaplątani”; 6.14 min), reportaż z placu budowy Nowego Fantasylandu (8 min), czyli parku tematycznego przedstawiającego świat bajek, w którym w kilku słowach usłyszymy, jak wygląda droga od pomysłu do przeniesienia w plener, oraz materiał promujący format BD 3D pt. „Discover BD 3D With Timon & Pumba” („Odkryj Blu-ray 3D z Timonem i Pumbą”; 4,14 min). Dodatki zamykają zwiastuny. Wszystkie dodatki są tłumaczone na polski.

itk


Premiera DVD: 7.09.2012

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:5
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::5.1 DEHT
Ścieżki dźwiękowe::polska (dubbing), angielska, czeska, słowacka, węgierska
Napisy::PL, CZ, ANG, SŁO, ANG/N, WĘG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::zwiastuny, dodatkowy film, materiał promocyjny, materiał tematyczny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.