GENIALNY WYNALAZEK

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Genialny wynalazek
Tytuł oryginalny:Ingenious / Lightbulb
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2009
Czas trwania:86 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jeff Balsmeyer
Obsada:Dallas Roberts, Jeremy Renner, Ayelet Zurer, Marguerite Moreau, Amanda Anka
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Pomóż szczęściu, a ono pomoże tobie.
Galeria

Matt jest właścicielem niezbyt dobrze prosperującej firmy International Gifts, a zarazem wynalazcą. Kłopot w tym, że jego wynalazki nie mają praktycznego zastosowania i nie jest w stanie nimi nikogo zainteresować. Mimo to Matt wierzy, że kiedyś osiągnie sukces, i nie poddaje się w realizowaniu coraz to nowych koncepcji. Dopinguje go w tym jego przyjaciel Sam, zawsze mający swoje zdanie sprzedawca, który dodatkowo niestety sekunduje Mattowi również w hazardzie. Coraz gorzej tę sytuację znosi żona Matta Gina, stewardessa, której cierpliwość wystawiają na próbę nie tylko rozkapryszeni pasażerowie, ale i sam Matt. Co rusz ląduje bowiem wraz z Samem w kasynie, chcąc zarobić na nowy wynalazek, i… traci wszystko. Kiedy ostatni pomysł Matta zostaje skradziony, International Gifts bankrutuje, Gina odchodzi po tym, jak Matt i Sam przegrali pożyczone przez z nią z pracy pieniądze, wydaje się, że przyjaciół czeka już tylko upadek. Ale właśnie wtedy Matt wpada na genialny pomysł, dzięki któremu może zmienić się wszystko…

W głównych rolach wystąpili Dallas Roberts (Matt), Aylet Zurer (Gina), a przede wszystkim nominowany do Oscara za rolę sapera-ryzykanta w „Hurt Lockerze” znakomity Jeremy Renner (Sam) i to dla nich warto obejrzeć ten film, fabuła (jak podają twórcy – oparta na prawdziwych wydarzeniach) jest bowiem bardzo przewidywalna. „Genialny wynalazek” to film podnoszący na duchu nie tylko życiowych nieudaczników, ale wszystkich, którzy teoretycznie zasługują na więcej od losu niż ochłapy, które im się dostają. Jest w nim też spora doza prawdy życiowej dotycząca bogaczy, która jest egzemplifikacją ludowego porzekadła, że bogatemu to i byk się ocieli… Ale czemu tak jest? Nie wiadomo! Jest w filmie kilka ciekawych obserwacji socjologicznych, parę zabawnych scen, jest też momentami wzruszający i bardzo sympatyczny! To film niosący pozytywne przesłanie, że jutro będzie lepiej, trzeba tylko w to wierzyć i się nie poddawać.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz ma miękką strukturę, jest ciepły, dominują w nim barwy podstawowe – ładnie nasycone kolory wiecznego lata, jako że rzecz dzieje się na południu USA: czerwienie, żółcie, zielenie i błękity. Sporo miękkiego światła słonecznego sprawia, że kolory filmu przywodzą na myśl wakacje. Kontrast raczej płaski, ale zdarzają się przeostrzenia (żaluzje okienne).

Dźwięk mocno obyczajowy, czyli spokojny. Ale ponieważ bohaterowie bywają w głośnych miejscach (targi, wyścigi, restauracje, kasyno, lotnisko, chińska fabryka), przeto całkiem sporo dzieje się w tyłach (gwar rozmów, szum maszyn, ryk silników samolotów). Intensywnie grają świerszcze w scenie na pustyni, a efekt dookolności głosów emitowany przez anteny na szczycie wzgórza, dokąd Matt zabiera Ginę, jest mocno schizofreniczny, ale rewelacyjny.

BONUSY

Tylko zwiastuny

itk / veroika

Premiera DVD: 4.07.2012
Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.