PARA NA ŻYCIE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Para na życie
Tytuł oryginalny:Away We Go
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2009
Czas trwania:94 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Sam Mendes
Obsada:John Krasinski, Maya Rudolph, Jeff Daniels, Maggie Gyllenhaal, Carmen Ejogo,
Dystrybucja:Best Film
Opis
Podróż przez świat konwenansów.
Galeria

Z filmu Sama Mendesa wynika, że praktycznie każdy z nas został złapany w pułapkę konwenansów. Nawet gdy nosimy dredy czy spodnie z krokiem przy ziemi, nie robimy tego dlatego, że wierzymy w dane ideały, ale dlatego, że wszyscy, którzy słuchają takiej, a nie innej muzyki, tak właśnie chodzą. Nikomu nawet nie przyjdzie na myśl, że można jej słuchać i nosić się inaczej – świat wyśmiałby nas jako nieprawdziwych. Więc czasem tego nie lubimy, ale to robimy. 

Z Burtem i Veroną jest inaczej – mieszkają w Ameryce, ale… nie zależy im na pieniądzach! Nie biorą udziału w wyścigu szczurów! Nie pobrali się, choć taka moda, by zaraz potem się rozwieść – Verona nie uznaje instytucji małżeństwa. Auto mają takie jak przeciętny Albańczyk, a zamiast okna karton… Ale są szczerzy i autentyczni, żywią do siebie prawdziwe uczucie, myślą o przyszłości. I spodziewają się dziecka. To ostatnie wymusza na nich decyzję o podjęciu podróży przez USA i Kanadę, po rodzinie i znajomych, by znaleźć miejsce, w którym będą mogli się osiedlić i gdzie będzie im dobrze. Kolejne wizyty u innych par i samotników obnażają kruchość instytucji małżeństwa, Kościoła i powszechnych mód: każdy z gospodarzy albo gra kogoś, kim nie jest, albo uległ jakimś kretyńskim ideom, które przedstawiono mu jako jedyny słuszny sposób na życie (tak jest chociażby w przypadku zwariowanej na punkcie New Age LN Fisher-Herrin, przyjaciółki Burta, czy sztucznie napompowanej optymizmem Lily).

„Para na życie” to zaskakująco szczera i głęboka komedia obyczajowa, z ciekawymi bohaterami i celnym, choć może niezbyt oryginalnym przesłaniem, że każdy powinien sam znaleźć swój sposób na życie. Film zdecydowanie wart polecenia.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jak na film o w sumie dość optymistycznym wydźwięku, wiele kadrów ma ciepłą, ale kojarzącą się jesiennie tonację kolorystyczną – akwamarynową lub pomarańczowawą, idącą w stronę sjeny i beżów, barwy są przytłumione. Karnacja aktorów momentami zbyt ogorzała, wręcz pomarańczowa. W niektórych scenach prosi się o więcej światła, bo giną szczegóły. Ostrość średnia, z tendencjami do miękkiej. Nie widać zabrudzeń.

Ścieżka dźwiękowa opiera się na dobrze słyszalnych dialogach, dochodzących głównie z przodu, czasem jednak zagłuszanych zbyt głośną muzyką (sceny w klubie). W tle odgłosy życia codziennego, w tym – z racji przemieszczania się głównych bohaterów – cichy szum silnika samochodu czy pociągu. Wszystkie te odgłosy są bardzo delikatne i w zdecydowanej większości dochodzą z przednich głośników. Boczne wyjątki to oklaski w klubie czy delikatny szum morza. Często słychać spokojną gitarową muzykę. Jednym słowem, jak to w obyczaju, szału głośników nie ma.

BONUSY

Jedynie zwiastuny.

Jan / itk 

Premiera DVD: 18.08.2011

CIEKAWOSTKI – CUDOKADR

KONKURS

 

FILM DO NABYCIA NA STRONIE BEST FILM:

http://bestfilm.pl/main/film_video/10221/1

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.