ŻYCIE Z WOJNĄ W TLE

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Życie z wojną tle
Tytuł oryginalny:Life During Wartime
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2009
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Todd Solondz
Obsada:Shirley Henderson, Allison Janney, Michael K.Williams, Ciarán Hinds, Dylan Riley Snyder, Charlotte Rampling
Dystrybucja:Monolith Video
Opis

Jordanowie po latach.

Galeria

Bohaterów „Życia z wojną tle” – kluczowymi postaciami są trzy siostry Jordan – polski widz zna już z obrazu „Happiness” (1998). Sequel pokazuje losy sióstr i ich rodzin po upływie dziesięciu lat. Neurotyczna Joy nosi się z zamiarem porzucenia toksycznego partnera i rozpoczęcia życia od nowa, ale ciąży nad nią jakieś fatum. Samotnie wychowująca dzieci rozwódka Trish chce ponownie wyjść za mąż, ale na drodze ku jej szczęściu staje poprzedni małżonek, który właśnie wyszedł z więzienia po odsiedzeniu kary za pedofilię. Z problemem winy ojca boryka się także jej młodszy syn. Przeszłość w dramatyczny sposób wpływa na psychikę członków filmowej rodziny, którzy próbują zapomnieć o tym, co ich spotkało, przebaczyć winowajcom i zawalczyć o własne szczęście.

Obecność słowa „wojna” w tytule uzasadnia to, że tłem akcji filmu są wydarzenia związane z terroryzmem i wojną w Iraku. Mimo jednak nagromadzenia nieszczęść w życiu jego bohaterów, obraz Todda Solondza nie stroni od humoru i ironii, a także optymistycznego przesłania. Scenariusz został nagrodzony na MFF w Wenecji w 2009 r.

ASPEKTY TECHNICZNE

Wyciszone filmy Todda Solondza, w których nic nie odwraca uwagi widzów, są dźwiękowo dosyć ascetyczne. Lekki szum ulicy, silnik samolotu czy muzyka to wszystko, co usłyszymy w tylnych kanałach. Dialogi, na których opiera się akcja, są zrozumiałe i dobrze słyszalne.

Obraz, jakby w kontraście do tematyki filmu, jest bardzo odprężający. Pełny wachlarz barw, dobrze nasyconych i pięknie oświetlonych słońcem południa, cieszy nasze oczy. Z drugiej strony przedobrzono nieco i obraz bywa lekko niestabilny kolorystycznie, w kilku scenach bohaterowie mają oblicza o mocno marchewkowym kolorycie. Jest rozsądnie ostro, a kontrast wypada przednio. Brak usterek transferu.

BONUSY

Zwiastuny w liczbie 13.

 

ren / veroika

Premiera DVD: 10.03.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:2
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::9
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.