ZEMSTA

Nasza ocena:2Nośnik:DVD
Tytuł polski:Zemsta
Tytuł oryginalny:Vengeance (Fuk sau)
Gatunek:kryminał
Kraj produkcji:Hongkong, Francja
Rok produkcji:2009
Czas trwania:104 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Johnnie To
Obsada:Johnny Hallyday, Anthony Wong Chau-Sang
Dystrybucja:Monolith Video
Opis

Hongkong... Z polecenia szefa mafii ginie rodzina byłego zawodowego zabójcy... obecnie francuskiego restauratora, Francisa Costello... Cudem przeżywa jedynie jego córka... ciężko ranna... Costello przybywa na miejsce... aby pomścić tę tragedię... Zatrudnia do pomocy przypadkiem poznanych członków triady... jak się potem okaże... pracujących dla tego samego człowieka... który wydał wyrok... na jego rodzinę... Sytuację komplikuje fakt... że Costello... cierpi... na... amnezję...

Galeria
Obfitująca w pauzy forma powyższego streszczenia próbuje oddać rytm opowieści, którą przyszło mi obejrzeć. Chwile zadumy, w jaką wpadał scenarzysta tego filmu, zapewne obmyślając kolejny „niespodziewany” zwrot akcji, odcisnęły swe liczne ślady w dziele, które stworzył. Pomimo tej, jakże widocznej, męki twórczej jedyne, czym czułam się zaskoczona, to to, że w Hongkongu tak wieje!

Film bardzo dokładnie pokazuje spojrzenia (tą informacją wyczerpująco załatwiam omówienie psychologii postaci), między spojrzeniami występują strzelaniny.

Summa summarum, pomimo tego że zginęli prawie wszyscy, film chyba kończy się dobrze, bo w końcówce główny bohater, nie wiedzieć czemu, śmieje się radośnie.

Żeby już się dłużej nie znęcać: film jedynie dla fanów gatunku (cierpliwych fanów). Historia o zemście i lojalności. Dość mroczny klimat. Egzotyczne plenery mało widoczne, bo akcja przeważnie toczy się na ciemnych ulicach lub w ciemnych wnętrzach.

Jedno jest w „Zemście”, co warto pochwalić – ścieżka muzyczna. Gdybym zamknęła oczy, byłabym przekonana, że pochodzi z jakiegoś klimatycznego, refleksyjnego westernu. To tylko prosty gitarowy motyw (pod koniec również smyczki), ale każda nutka jest potrzebna, każdą też słychać bardzo selektywnie.

Podsumowując: gdyby scenarzysta tak pogłębił postacie, jak wydłużył akcję, film byłby do przyjęcia. A tak – po skończonej projekcji zazdrościłam głównemu bohaterowi amnezji.

ASPEKTY TECHNICZNE

Większość akcji dzieje się nocą lub w skąpo oświetlonych pomieszczeniach, przez co część szczegółów kryje mrok. Ostrość przez całą projekcję zmiękczona. Kolory raczej chłodne, ich chłód jest odczuwalny zwłaszcza w scenach na oświetlonych blaskiem kolorowych neonów ulicach. W spowitym blaskiem księżyca lesie, w którym rozgrywa się potyczka, wszystko pogrążone jest w zimnych zieleniach i granatach. Kolory ciepleją jedynie w dziennych ujęciach na brzegu morza, końcowa scena jest wręcz idyllicznie różowa.

Jak już wspomniałam, najlepszym elementem ścieżki dźwiękowej jest muzyka, słychać bardzo dokładnie każde potrącenie strun gitary, która jest przecież instrumentem o subtelnym brzmieniu. Równie wyraźnie brzmią dialogi. Odgłosy takie jak pojedyncze strzały czy ich serie słychać z różnych stron, to samo, gdy przejeżdża samochód lub przepływa statek. Częste ulewy szumią ze wszystkich głośników.

BONUSY

Jedynie zapowiedzi.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:2
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.