WIND RIVER. NA PRZEKLĘTEJ ZIEMI

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wind River. Na przeklętej ziemi
Tytuł oryginalny:Wind River
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2017
Czas trwania:103 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Taylor Sheridan
Obsada:Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Graham Greene, Teo Briones, Gil Birmingham, Tyler Laracca, Martin Sensmeier
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:złoty
Opis
Jeden z najlepszych (i najbardziej niedocenionych filmów) ubiegłego roku. 
Pracujący na terenie indiańskiego rezerwatu Wind River lokalny tropiciel Cory Lambert znajduje w pokrytych śniegiem leśnych ostępach zwłoki nastoletniej dziewczyny. Przed śmiercią ofiara została brutalnie zgwałcona. Na miejsce zbrodni przybywa młoda agentka FBI Jane Banner. Jest niedoświadczona, nie zna ludzi, a miejscowi nie ufają obcym, tym bardziej białym. Lambert decyduje się jej pomóc.

Bezchmurna, piękna, księżycowa noc, przez śnieżne pustkowie biegnie dziewczyna. Jest bosa i przerażona. Z offu płyną słowa…  jej testament.

Te pierwsze kadry hipnotyzują widza i tak w tym filmie będzie już do końca. Kontrast między pięknem przyrody, a tragedią dziewczyny jest tak ogromny, że od razu na 100% angażuje uwagę widza. Chcemy wiedzieć skąd bosa, przerażona dziewczyna wzięła się na tym pustkowiu. Dlatego prowadzone śledztwo od razu zaczyna być naszym śledztwem i w miarę jak dochodzimy do tragicznej prawdy i poznajemy coraz bardziej przerażające szczegóły feralnej nocy jesteśmy porażeni i to nie tylko samą zbrodnią. „Wind River” to przykład filmu, w którym nie ma jakiejś niesamowitej akcji (choć adrenaliny, napięcia, brutalności, strzelaniny i trupów nie brakuje), ale punkt ciężkości nie leży po stronie akcyjności. I nie to jest jego atutem. W „Wind River” ważni są ludzie i ich fascynujące historie. Na równi zajmują nas losy drugoplanowych bohaterów, Indian przeżywających straty bliskich ukochanych osób, mierzący się z brakiem perspektyw i rozpaczliwie kultywujący dumę plemienia, jak i te pierwszoplanowe, z historię tropiciela, który musi zmierzyć się z własną żałobą, bo sprawa znalezionej dziewczyny na nowo otwiera w jego duszy niezabliźnioną ranę oraz młodej agentki, zdającej sobie sprawę, że wprawdzie przerasta ją to, co się dzieje wokół, ale nie musi sprawić, by sprawiedliwości stało się zadość.

Pomagają w tym zaangażowaniu emocjonalnym niewątpliwie świetnie dobrani aktorzy: Jeremy Renner, który już zachwycił kreacją w "Hurt Lockerze" grający twardego, wyciszonego skażonego tragedią człowieka i Elizabeth Olsen, grająca niedoświadczoną, ale brutalnie skonfrontowaną ze złem młodą kobietę, która choć krucha nie odpuści i prze do końca.    

Tak jak intryguje sama historia tak sporo zdumienia niesie przesłanie tego filmu: smutek, jakim napawa widza to jak powoli ginie ludność, której choć się już nie zabija to raczej nie dba o to by odzyskała dawne znaczenie.

Już na koniec: film nie byłby tak rewelacyjny gdyby nie dopełniały go akordy pełnej szarpiących emocje wokaliz ścieżki muzycznej Nicka Cave’a i genialne zdjęcia Bena Richardsona.  

ASPEKTY TECHNICZNE

Zbrodnią byłoby usterkami technicznymi zepsuć tak skończone dzieło, na szczęście nic takiego nie nastąpiło. Obraz jest krystalicznie czysty, ostry, z ograniczona gamą kolorystyczną, w której jedynymi żywymi barwami są kolorowe kurki bohaterów. Przeważa skrząca się biel w różnych odcieniach oraz głęboka czerń to to co się z niego zapamięta.

Dźwięk znakomity. Ostre brzmienie strzałów myśliwego kontrastuje z delikatnym, ale słyszalnym odgłosem kroków owiec, skrzypieniem śniegu. Czy szelestem ubrania? Ostrzejsze odgłosy to finałowa strzelanina z kanonada wystrzałów z różnego rodzaju broni i zgrzyt śniegu pod płozami grzmiących w ciszy silnikami skuterów śnieżnych.

BONUSY

Wydanie typu booklet.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.