WALLANDER, s. II, odc. 7-13

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wallander, s. II, odc. 7-13
Tytuł oryginalny:Wallander 2
Gatunek:kryminał
Kraj produkcji:Szwecja, Dania, Norwegia, Niemcy
Rok produkcji:2009-2010
Czas trwania:630 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Agneta Fagerström-Olsson, Henrik Georgsson, Mikael Marcimain, Kathrine Windfield
Obsada:Krister Henriksson, Lena Endre, Stina Ekblad, Fredrik Gunnarsson, Nina Zanjani, Sverrir Gudnason
Dystrybucja:Gutek Film
Opis
Szwedzkie upiory Wallandera i spółki…
Galeria

Kolejne 7 odcinków drugiej części Wallandera, opowiadających o śledztwach w na pozór spokojnym Ystad. Na pozór, bo dotyczą one takich perełek jak: seria bardzo sprytnie przeprowadzonych napadów na furgonetki wiozące pieniądze („Przeciek”), zabójstwa dokonywane przez nieuchwytnego snajpera („Snajper”), tajemnicze porwania młodych chórzystek („Anioł śmierci”), śmierć pary kochanków w wyniku wybuchu w domku na plaży („Duch”), zabójstwa pozornie niezwiązanych ze sobą ludzi, w tym właściciela ogromnej winnicy („Dziedzictwo”), napad i zabicie brzemiennej młodej instruktorki boksu, znajomej Isabelle („Haracz”), oraz wypadek na budowie i łamanie praw pracowników najemnych („Świadek”).

Najciekawsze wątki poruszają na pewno „Anioł śmierci” i „Duch”, ale są też lekko niewiarygodne psychologicznie. Najbardziej akcyjne odcinki to „Przeciek” i „Snajper”, w którym do końca nie znamy pobudek zabójcy. Najmniej ciekawy jest chyba „Świadek”, ale to ze względu na jego schyłkowość. Nie ma w tym odcinku już bowiem stażystów Isabelle i Pontusa, którzy romansują ze sobą w „Dziedzictwie”, by pożegnać się z Wallanderem już w „Haraczu”. Ich wzajemne relacje, czasem mocno skomplikowane, dodają „Wallanderowi” głębi, ale też i wigoru, a to przez ich nieprzewidywalność w postępowaniu i pełen entuzjazmu upór w łapaniu przestępców.

Źle się natomiast dzieje w życiu uczuciowym samego inspektora, który ma mniejsza intuicję, jeśli chodzi o płeć przeciwnej niż o zabójców i rabusiów. „Świadek” to też pożegnanie z Leną Endre w roli coraz bardziej zantagonizowanej prokurator Katariny, która nie może zaaklimatyzować się w Ystadt z powodu swych dzieci.

„Wallander” nie przypadnie do gustu każdemu. Kto spodziewa się wartkiej akcji i wymachiwania bronią, mocno się rozczaruje, natomiast miłośnicy intrygujących zagadek, nieoczywistych tropów, a przede wszystkim zmęczonego życiem inspektora, który działa w sposób może lekko ospały, ale skuteczny, poczują się usatysfakcjonowani.

ASPEKTY TECHNICZNE

Podobnie jak w pierwszych odcinkach tylko polski lektor i tylko w stereo. Wybuchy brzmią więc dosyć płasko, podobnie jak odgłosy strzałów karabinku snajperskiego podobne do użycia kapiszona.

Obraz różni się w poszczególnych odcinkach. Do „Ducha” jest standardowy, ma więc słaby kontrast i jest mocno zmiękczony. „Duch” natomiast filmowany jest przez filtry dodające ładną, nieco nierealną poświatę, a zdjęcia wyglądają jak robione w złotej godzinie. Dalsze odcinki tracą ów złotawy poblask, ale zyskują na ostrości i głębi kadru. Czerń jest bardziej smolista, a detale planów wyraźniejsze. Kolory niedosycone, z przewagą szarości, granatów i brązów, w plenerze mają naturalną pastelową paletę. Odbiór zakłócają falujące krawędzie (kaloryfery, szafki żaluzjowe, wentylatory, kratki) i mocne szemranie tła.

BONUSY

Brak.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor)
Napisy::brak
Płyta::2-warstwowe
Liczba scen::7 odcinków
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.