WALKIRIA

Nasza ocena:4Nośnik:Blu-ray
Tytuł polski:Walkiria
Tytuł oryginalny:Valkyrie
Gatunek:wojenny
Kraj produkcji:Niemcy, USA
Rok produkcji:2008
Czas trwania:120 min
Kategoria wiekowa:15
Reżyseria:Bryan Singer
Obsada:Tom Cruise, Kenneth Branagh, Bill Nighy, Tom Wilkinson, Thomas Kretschmann, Terence Stamp, Carice van Houten
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis

Rok 1944. Grupa niemieckich oficerów obmyśla plan odsunięcia nazistów od władzy. Pierwszym jego etapem ma być zlikwidowanie Adolfa Hitlera, zadania tego podejmuje się stojący na czele spisku Claus von Stauffenberg (Tom Cruise). Podkłada bombę w kwaterze Hitlera – Wilczym Szańcu, jednak wybuch nie pozbawia życia fuehrera, który odnosi jedynie lekkie rany. 


Galeria
Film jest wierną rekonstrukcją tamtych wydarzeń – przygotowań do i przebiegu nieudanego zamachu z 20 lipca 1944 roku. Operacja Walkiria miała uratować Rzeszę przed wyniszczającymi skutkami dalszych rządów Hitlera i zmienić los milionów ludzi, ale tak się nie stało. Za udział w organizacji zamachu stracono ponad 200 osób, sam Stauffenberg został rozstrzelany już następnego dnia. 


Pomimo braku natłoku elementów typowego widowiska wojennego w postaci nieustannych wybuchów, serii z karabinów i bitewnego zgiełku w filmie nie brakuje napięcia. Bardzo dobrze oddano realia epoki, co jest dużym plusem, nieco mniej wiernie przedstawiono sylwetkę samego Stauffenberga, który zanim stał się bohaterem, wyznawał poglądy nacjonalistyczne i nie odrzucał całkowicie i jednoznacznie ideologii NSDAP. Jeżeli chodzi o grę aktorską, to ciekawiej zagrali aktorzy drugoplanowi, Cruise jest momentami sztuczny, w porywach przeciętny.

 

ASPEKTY TECHNICZNE


Intensywna czerń, naturalne kolory, jedynie w sekwencjach na pustyni lekko wyblakłe. Szczegóły widoczne bez zarzutu, bez problemu dostrzec można czy to poszczególne źdźbła trawy, czy to ziarenka piasku, również we wnętrzach ostrość nie zawodzi, pozwalając przyglądać się detalom scenografii. Sporadycznie bywają zmiękczone zbliżenia twarzy bohaterów. Czasem daje się zauważyć szemranie tła.


Odgłosów typowo wojennych, pomimo przynależności filmu do tego gatunku, nie za wiele. Pominąwszy parę wyjątków, dominują dialogi, a więc pracują głównie przody. Jeżeli jednak już zdarza się jakiś wybuch, to jest on efektowny, a jeżeli przelatuje samolot, to słychać, że przelatuje.

 

BONUSY


Na początek dwa komentarze. Na temat realizacji filmu rozmawiają reżyser Bryan Singer, Tom Cruise i McQuarrie. Druga rozmowa, z udziałem Christophera McQuarrie i Nathana Alexandra, dotyczy scenariusza i jego zgodności ze znanymi z historii faktami.


To nie koniec wypowiedzi, usłyszymy je również w „Podróży do Walkirii” (15.56 min), a głos zabierają aktorzy, realizatorzy oraz wnuk Clausa von Stauffenberga – Philipp von Schulters. Materiał  pokazuje kulisy kręcenia filmu, do najciekawszych należą sceny egzekucji i wrażenia aktorów z ich realizacji.


„Droga ruchu oporu” (9.08 min) zapoznaje nas z najważniejszymi miejscami związanymi z działalnością spiskowców, pokazany jest dom Stauffenberga, dom w Poczdamie – miejsce spotkań spiskowców, sala sądowa i miejsce egzekucji.


„Sekwencja z afrykańskiego frontu” (8.01 min) i „Taking To The Air” (7.32 min) przedstawiają realizację scen lotniczych, a „Odtwarzanie Berlina” (7.01 min) opowiada o przeszkodach w odtwarzaniu wyglądu tego miasta i staraniach o zachowanie autentyzmu plenerów.


Ciekawym, złożonym z materiałów archiwalnych, zapoznającym z wycinkiem historii Niemiec dodatkiem jest rozszerzona wersja dodatku z wydania DVD – „Spuścizna Walkirii – edycja rozszerzona” (114.15 min).

Obejmuje czasy od  I wojny światowej i początków faszyzmu, poprzez II wojnę światową i jej skutki, lata powojenne, aż do zburzenia muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. 


Na koniec znów rozmowa – o realizacji, historii i postaci głównego bohatera – z reżyserem i Tomem Cruise’em: „92. ulica: fragmenty robocze (Tom Cruise, Bryan Singer)”.

itk

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 4.00 (1 głosów)
Podpis:
Nasze oceny Blu-ray
Film:4
Dźwięk:4
Obraz:4
Bonusy:5
Stopka Techniczna Blu-ray
Obraz::kolor, 1.85:1, 1080p, 16:9
Dźwięk::DTS-HD Master Audio 5.1, DTS 5.1, Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::pl (lektor – DD 5.1), ang (DTS-HD MA 5.1), cze (DD 5.1), fra (DTS 5.1), nie (DD 5.1), tur (DD 5.1)
Napisy:PL, ANG, ARA, BUŁ, CHO, CZE, FRA, GRE, HEB, HOL, ISL, NIE, POR, RUM, SER, SŁW, TUR
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::33
Bonusy::komentarze, materiały tematyczne, materiały zakulisowe, wywiad
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.