W IMIENIU ARMII

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:W imieniu armii
Tytuł oryginalny:The Messenger
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2009
Czas trwania:105 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Oren Moverman
Obsada:Woody Harrelson, Ben Foster, Samantha Morton, Steve Buscemi, Eamonn Walker, Jena Malone, Yaya DaCosta
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Taki film mógłby powstać w USA w czasie trwania wojny w Wietnamie – klimat antywojennego dramatu Orena Movermana przypomina klimat rozliczeniowych dramatów wojennych kręconych podczas tamtej niefortunnej interwencji.
Galeria

Will walczył w Iraku, został ranny, wrócił do Stanów. Po rehabilitacji oddelegowano go do oddziału, którego zadaniem jest powiadamianie rodzin o śmierci ich najbliższych poległych na froncie. Jego partnerem został doświadczony kapitan Tony Stone. Trudna to praca, reakcje powiadamianych bywają różne, można usłyszeć krzyk i szloch, ale i dostać po twarzy… Najważniejsze, co stara się wpoić Tony młodszemu koledze, to nie angażować się emocjonalnie. Will jednak zaczyna się spotykać z Olivią, młodą kobietą, której mąż zginął w Iraku.

Oren Moverman w bardzo oszczędny, niemal paradokumentalny sposób pokazuje rodzącą się przyjaźń dwójki mężczyzn, ich dramaty, wspólne popijawy i rozmowy na mniej i bardziej banalne tematy. To, co je przedziela, to wizyty w domach ofiar wojennych, krótkie, bardzo intensywne emocjonalnie, wymagające odreagowania. Każda taka wizyta to ogromny stres: ze strony ojców, matek i żon padają gorzkie słowa, na które odpowiedzieć można tylko wyświechtanymi sloganami, że poległ za ojczyznę, za demokrację, że nie cierpiał, że był dzielny… W tle tych dramatycznych wydarzeń rodzi się miłość Willa i Olivii, miłość, która zmieni sposób patrzenia na świat młodego idealisty i skomplikuje jego relacje z Tonym (doskonały, nominowany do Złotego Globu i Oscara Woody Harrelson).

„W imieniu armii” to skromny, ale świetnie skonstruowany (nominacja do Oscara również dla scenarzystów) dramat psychologiczny. Bardzo dobrze zagrany (oprócz chwalonego Harrelsona genialną rólkę stworzył Steve Buscemi w roli ojca jednego z poległych), gorzki w swej wymowie, na długo zapadający w pamięć. Warto też zapamiętać nazwisko debiutującego tym filmem Orena Movermana – widać, że zna się na swym fachu i nie zamierza iść na łatwiznę (kolejny jego projekt opowiadać będzie o aferze korupcyjnej w policji).

ASPEKTY TECHNICZNE

„W imieniu armii” jest przykładem na to, że nawet w, wydawałoby się, spokojnej ścieżce dźwiękowej obyczaju może dziać się na tyle wiele, żeby uznać ją za zaskakującą. W tle filmu, w którym dominuje spokojny gitarowy motyw, dzieje się sporo, a to ciszę przerywa coraz to głośniejsze dźwięczenie pagera oznaczające, iż żołnierze mają do wypełnienia kolejny przykry obowiązek poinformowania o śmierci najbliższych, a to dźwięk nocnej ulicy w 20. minucie filmu brzmi jak życie pszczół w ulu. W chwili zawiadamiania o śmierci Petersena intensywny szum wiatru dochodzi z lewego głośnika. W 42. minucie filmu wybija nas ze spokojnego rytmu seansu bardzo głośna muzyka (prawy kanał) dobiegająca z przejeżdżającego samochodu, który mija para bohaterów. To tylko kilka przykładów, ale faktycznie ścieżka sprawia wrażenie nagranej tuż obok naszych uszu.

Jeśli chodzi o obraz, utrzymany jest w spokojnych i bardzo naturalnych tonacjach: zieleniach, beżach, brązach i szarościach. Troszkę szumi tło i pojawia się falowanie krawędzi (garaże, okapy domów), ostrość też mogłaby być wyższych lotów, bo wprawdzie zbliżenia są OK, ale już dalsze plany tracą obrazową werwę. W sekwencjach nocnych i ciemnych drugie plany raczej nikną, inną rzeczą jest to, że zostały raczej niezbyt dobrze oświetlone.

BONUSY

Tylko zwiastuny (13).

Jan / veroika

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.