VABANK II, CZYLI RIPOSTA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Vabank II, czyli riposta
Tytuł oryginalny:Vabank II, czyli riposta
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1985
Czas trwania:97 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Juliusz Machulski
Obsada:Jan Machulski, Leonard Pietraszak, Witold Pyrkosz, Bronisław Wrocławski, Krzysztof Kiersznowski, Jacek Chmielnik, Beata Tyszkiewicz
Dystrybucja:Best Film
Opis
Te same składniki co w poprzedniku, a jednak efekt jest już nie taki sam.
Galeria

Po dwóch latach odsiadki bankier Kramer ucieka z więzienia dzięki poznanemu za kratami Edwardowi Sztycowi, który wiedząc o szwajcarskich oszczędnościach bankiera, wietrzy w tym dobry interes. Obaj chcą wyjechać do Zurichu, ale Kramer musi się wpierw zemścić na Henryku Kwincie. Jego riposta bazuje na podobnym schemacie intrygi – zwabieniu kasiarza w pułapkę i oskarżeniu go o włamanie do kasy pancernej. Plan wydaje się bez zarzutu, gdyż Kwinto zostaje przyłapany na „gorącym uczynku” i uwięziony za kratami, skąd ucieczka wydaje się niemożliwa. A uszczęśliwiony tym Kramer dzięki fałszywemu paszportowi podejmuje wraz ze Sztycem próbę opuszczenia kraju.

Sequel „Vabanku” jest tylko cieniem poprzedniego filmu. Tym razem intryga nie jest już tak misterna, a nawet wręcz powiela ograne pomysły i finał „Riposty” nie budzi większego zaskoczenia. Można odnieść wrażenie, że reżyser zajął się bardziej wymyślaniem odniesień i aluzji do słynnych obrazów kinowych (przykładem choćby fałszywe nazwisko Kramera Goldfinger) niż budowaniem wiarygodnej i misternej intrygi. Przez większą część akcji film nie odznacza się ani dobrym tempem, ani budującymi napięcie zwrotami akcji, a najbardziej ciekawy moment rozgrywa się w połowie i wiąże się z pułapką, w jaką wpadł Kwinto. Te same zatem składniki – ten sam klimat, ci sami bohaterowie, w większości ci sami aktorzy (pojawia się też Beata Tyszkiewicz, Marek Walczewski i debiutujący na ekranie Bronisław Wrocławski jako Edward Sztyc), taka sama muzyka (tym razem nagrodzona na FPFF w Gdańsku), a jednak efekt jest już nie tak rewelacyjny.

Płyta wydana wspólnie z filmem „Vabank” w ramach serii „Kanon filmów polskich” (komedie).

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest zaprezentowany w panoramicznym formacie 1.85:1. Jakość prezentacji podobna do poprzedniej – sporo zabrudzeń, mocne, ale nienaturalne i nieco stłumione kolory, ostrość przeciętna, to samo dotyczy odwzorowania szczegółów, które w ciemniejszych partiach obrazu nie rysują się zbyt wyraźnie.

Dźwięk w aż trzech wariantach: DTS 5.1, Dolby Digital 5.1 i Dolby Digital 2.0. Nagranie brzmieniowo poprawne, bez stłumienia dźwięku, a różnice są w sumie nieznaczne.

BONUSY

Jedynie książeczka z omówieniem filmu (części I i II) wszyta w okładkę płyt.

ren

Premiera DVD: 29.06.2011

CIEKAWOSTKI - CHICHOT PRL-u

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::DTS 5.1, Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::broszura
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.