TYLKO DLA ODWAŻNYCH

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Tylko dla odważnych
Tytuł oryginalny:Only The Brave
Gatunek:katastroficzny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2017
Czas trwania:128 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Joseph Kosinski
Obsada:Josh Brolin, Miles Teller, Jeff Bridges, James Badge Dale, Taylor Kitsch, Jennifer Connelly, Andie MacDowell
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Dobre, męskie kino katastroficzne.

Eric March służy w straży pożarnej od ponad 20 lat. O gaszeniu pożarów wie wszystko - to jego zawód i życiowa pasja jednocześnie. Dzięki jego uporowi i determinacji powstaje jednostka specjalnie wyszkolonych strażaków. W czerwcu 2013 roku stawią czoła szalejącemu żywiołowi, pochłaniającemu lasy Arizony, i nieuchronnie zbliżającemu się do miasta.

Powiedzenie ze z natura nie ma żartów1) jest truizmem, ale dopiero wówczas, gdy stajemy z nią oko w oko wiemy jak bardzo jest to prawda. „Tylko dla odważnych” daje nam tę prawdę odczuć na własnej skórze za pośrednictwem bohaterów, o których opowiada. Spośród postaci kilku wysuwa się na plan pierwszy. I tych kilku ma dość skomplikowane życie osobiste. Narkoman i abnegat Brendan przyłącza się do drużyny w chwili, gdy chce ona zdobyć ważny certyfikat i jest ewidentnie najsłabszym ogniwem grupy. Jego mentor Eric to z kolei uparty twardziel, wyjadacz, który zna się jak mało, kto na pożarach. Jeśli nie boi się żywiołu, to już gorzej mu idzie z żywiołem, jakim bywa jego własna żona Amanda (rewelacyjna Jennifer Connelly). Za sprawą tych kilku bohaterów wchodzimy nieco głębiej w męskie grono, jakim są walczący z żywiołem strażacy, którzy musza wyrobić sobie żelazną kondycje i stalowe nerwy, by nie zwiać gdzie pieprz rośnie przed tym okropnym żywiołem, tak jak zrobiłaby to pewnie większość z nas. Użyłam słowa „nieco”, bo reszta drużyny pozostaje jednak mniej czy bardziej anonimowa. Na pierwszym planie jest akcja i to wbrew pozorom nie taka jaką sobie wyobrażamy, my, mający w głowie strażaka wbiegającego z wężem gaśniczym do budynku. Tłumienie pożaru na wielkich przestrzeniach polega na zabieraniu ogniu ewentualnego… paliwa. Dlatego w sposób kontrolowany wypala się roślinność i kopie rowy tworząc strefę buforową. Jednak ogień bywa  czasem szybszy od strażaków, zwłaszcza taki którego destrukcyjne działanie zobaczymy w końcówce (powiedzenie rozszerza się jak pożar lasu nigdy nie będzie już gołosłowne). Dla mnie najciekawsze w filmie są właśnie kontrasty: miedzy potęgą szalejącego żywiołu a maleńkimi ludzkimi jednostkami, miedzy pełnym chaosu sposobem w jaki on niszczy, a pełnym rozwagi, symetrii i spokoju sposobem w jaki strażacy próbują go wziąć w karby. Widać to najlepiej na ujęciach z góry, gdy widzimy pożar, który wytraca szybkość napotykając na przeszkodę w postaci równo w krąg wypalonej ziemi. To tyle o żywiole, a co do scen w z nim w roli głównej mają odpowiednią dynamikę i napięcie. Natomiast jest w filmie jedna ludzka scena którą będzie się pamiętać jeszcze długo. Moment, w którym jedyny ocalały wchodzi do sali pełnej oczekujących rodzin, a każda ma nadzieję, że tym jedynym będzie właśnie jej mąż czy syn…

ASPEKTY TECHNICZNE

Scenom z pożarem  roli głównej blisko do scen akcji klasycznej sensacji. Trzask walących się drzew, piłowanie pni, huk, spadających gałęzi, ryk płomieni czy łoskot łopat helikopterów dobiegają naprzemiennie z tylnych kanałów. Ostre brzmienia rockowe dopełniają energetycznie całości ścieżki dźwiękowej.

Obraz ostry i wyraźny, przeważa szarość stref strawionych przez pożar skontrastowana z żółcią strażackich ubrań. W scenach między pożarowych dominuje soczysta zieleń lasów i łąk.

BONUSY

Wydanie typu booklet.

Veroika  

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.