TETRO

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Tetro
Tytuł oryginalny:Tetro
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Włochy, USA, Hiszpania, Argentyna
Rok produkcji:2009
Czas trwania:120 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Francis Ford Coppola
Obsada:Vincent Gallo, Alden Ehrenreich, Maribel Verdu, Silvia Pérez, Carmen Maura
Dystrybucja:Gutek Film
Medal:niebieski
Opis
Powracającym motywem filmów Francisa Forda Coppoli jest analiza więzi rodzinnych, wpływu, jaki wywierają na nas najbliżsi, i tego, jak relacje z bliskimi determinują nasze życie. Jest on obecny także w pięknym wizualnie czarno- -białym „Tetro”.
Galeria

Bracia Angie (Vincent Gallo) i Bennie (Alden Ehrenreich) nie widzieli się od ponad 10 lat. Starszy Angie, kiedyś dobrze zapowiadający się pisarz, opuścił rodzinę i osiedlił się w Buenos Aires, całkowicie zrywając kontakt z bliskimi. Pewnego dnia jednak młodszy, stojący już u progu pełnoletności brat odnajduje Angie'ego, noszącego teraz imię Tetro. Odnajduje również rękopisy nigdy niewydanych utworów brata, wyłania się z nich obraz rodziny nękanej traumami, na której piętno odcisnęła postać despotycznego ojca – genialnego dyrygenta (bardzo dobry Klaus Maria Brandauer), rywalizacja między ojcem i synem i śmierć matki chłopców.

„Tetro” powstał na podstawie pierwszego od ponad trzech dekad scenariusza autorstwa Coppoli. Mieszają się w nim wątki autobiograficzne, nawiązania do tragedii greckiej, filmów Jarmuscha (charakterystyczne ujęcia) i Almodóvara (obecność „jego” aktorki Carmen Maury), rodzinny melodramat, elementy teatru i psychodrama. Trochę za dużo tych symboli, odniesień i warstw znaczeniowych, mogących przytłoczyć widza. Niemniej jest to kino bardzo dobre, przemyślane, dysponujące piękną formą wizualną i oprawą muzyczną. Zdjęcia (w większości) są czarno-białe (kolorowe są, odwrotnie niż zazwyczaj, retrospekcje), wysmakowane, pięknie skomponowane i oświetlone, współtworzą klimat artystycznej dzielnicy miasta, w której toczy się akcja. Muzyka została skomponowana przez Osvaldo Golijova. Na życzenie Coppoli kompozytor część utworów napisał przed obejrzeniem filmu, opierając się jedynie na wskazówkach reżysera co do charakteru i nastroju scen. Może właśnie dlatego ma się wrażenie, że muzyka nie jest „przyklejona” do filmu. Różnorodność stylów i piękna barwa gitary, saksofonu, akordeonu i innych instrumentów w różnych zestawieniach, obecność chóru i orkiestry symfonicznej sprawiają, że nawet gdyby wysiadła wizja, warto by było dosłuchać filmu do końca.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz, zwłaszcza w tych czarno-białych sekwencjach, których jest na szczęście więcej, jest rewelacyjny: ostry jak brzytwa golibrody, z ostro odcinającymi się od tła krawędziami. Jednak najbardziej genialny jest kontrast. Zdaje się, że widać dziesiątki płaszczyzn scenografii: a każda ma inny stopień nasycenia czernią i szarością. Obraz przypomina te z lat 50., kiedy po mistrzowsku operowano światłocieniem, a każdy kadr był malarską znakomitością pod tym względem. Zero błędów transferu. Po prostu cudo! Sekwencje kolorowe są już raczej normalne, leciutko zmiękczone, a kolorystycznie to paleta ciepłych, pięknych pomarańczowo-pastelowych barw.

Muzyka to spécialité de la maison, tak świetna, że aż szkoda, że idzie tylko w stereo. Jest ona tak różnorodna i tak niesamowita, że niekupienie ścieżki muzycznej do tego filmu jest po prostu niemożnością. Dialogi zrozumiałe, wybijają się bez problemu na pierwszy plan.

BONUSY

Oprócz 2 zwiastunów jest materiał zakulisowy (15 min) z wypowiedziami wykonawców głównych ról i reżysera, którzy w formie swobodnej pogawędki rozmawiają o filmie, o La Boca, artystycznej dzielnicy, w której toczy się akcja filmu, o szpitalu psychiatrycznym La Colifata, który ma własną audycję radiową, koncepcji muzyki łączącej współczesność z motywami symfonicznymi. Vincent Gallo mówi o stosunkach między ojcami a synami. Maribel Verdu mówi o pracy poza kadrem, polegającej na układaniu i dorysowywaniu życiorysu do granych przez nich postaci.

itk / veroika

Premiera DVD: 18.03.2011

CIEKAWOSTKI - CUDOKADR

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielsko-hiszpańska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny, materiał zakulisowy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.