SZALONY ROK

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Szalony rok
Tytuł oryginalny:Daydream Nation
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Kanada
Rok produkcji:2010
Czas trwania:94 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Michael Goldbach
Obsada:Kat Dennings, Andie MacDowell, Reece Thompson, Josh Lucas
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Dziwna amerykańska prowincja.
Galeria

Nastolatka Caroline przenosi się z dużego miasta do małego miasteczka. Świadoma swojej atrakcyjności dziewczyna różni się od swoich rówieśników, według niej zacofanych i nudnych, stylem bycia, wyluzowaniem, podejściem do życia. Niezadowolona z faktu wylądowania na prowincji znajduje jednak obiekt wart zainteresowania – przystojnego nauczyciela, Barry'ego Andersona. Wkrótce nawiązują romans. W nowej ślicznej koleżance z klasy zakochuje się równocześnie samotny, zamknięty w sobie Thurston, którego dziewczyna wykorzystuje jako przykrywkę dla swojego romansu. W tle tych wydarzeń pojawia się mroczna sylwetka grasującego w okolicy seryjnego mordercy.

„Szalony rok” ma tajemniczą, nieco nierealną atmosferę i dobrze napisane postacie, w które tchnęli życie bardziej i mniej znani aktorzy (do tych ostatnich należą grający Thurstona świetny Reece Thompson i grający Craiga równie dobry Calum Worthy). Film jest porównywany do „Juno”, „Donnie Darko” i „Miasteczka Twin Peaks”, ale z dwoma pierwszymi ma niespecjalnie wiele wspólnego. Może jedynie dobrze napisane dialogi i humor odbiegający od humoru typowego dla amerykańskich filmów o nastolatkach. Z „Miasteczkiem Twin Peaks” łączy go atmosfera małego miasteczka, w którym obok iluzji pozornego spokoju tętni inne, grzeszne życie, a także brak wyłożenia wszystkiego na tacę. Film wart obejrzenia ze względu na swą niesztampowość.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz sprawia wrażenie nieco zaniedbanego, co w sumie pasuje do nastroju filmu. Ostrość przeciętna, momentami zmiękczona, paleta kolorów ograniczona do późnojesiennych, czerń słabo nasycona, czasem o zielonkawym odcieniu. Na ciemnych tłach można dostrzec szemranie, przy słabym oświetleniu niektóre ciemne obiekty lekko smużą w trakcie ruchu kamery.

Przykładów dookolności nie ma wiele, słychać ją, gdy rozlega się huk rozbitego samochodu, gdy z jednej strony na drugą przemieszcza się stukot pociągu i na przykładzie gwaru na imprezie. Reszta dobiega z przodu, okazjonalnie z boku.

BONUSY

Tylko zapowiedzi.

itk

Premiera DVD: 10.09.2012

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.