PRAWNIK Z LINCOLNA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Prawnik z Lincolna
Tytuł oryginalny:The Lincoln Lawyer
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:115 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Brad Furman
Obsada:Matthew McConaughey, Marisa Tomei, Ryan Phillippe, William H. Macy, Josh Lucas, John Leguizamo, Frances Fisher
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Adwokat na czterech kółkach.
Galeria

Mick Haller to naprawdę dziwny przedstawiciel palestry: od biura woli… limuzynę prowadzoną przez szofera (stąd tytuł). To w niej przyjmuje klientów, załatwia większość spraw. Mick panicznie boi się skazać kogoś niewinnego, więc na wszelki wypadek broni wszystkich swych klientów, drobnych przestępców, do upadłego i każdemu zapewnia werdykt „Niewinny!”… Kiedy jednak zgłosi się do niego Louis Roulet, oskarżany o brutalne pobicie prostytutki syn milionerki, życie adwokata bardzo się skomplikuje – w sprawie Rouleta znajdzie wiele nieścisłości, a na jaw wyjdą różne matactwa. Haller odkrywa, że okoliczności napaści na prostytutkę i sposób zadania jej ran są podobne jak w pewnej dawnej prowadzonej przez niego sprawie zabójstwa kobiety lekkich obyczajów. Wtedy, nie wierząc w niewinność klienta, zmusił go do przyznania się do winy w zamian za darowanie mu kary śmierci. A ów na zdjęciu rozpoznaje Rouleta jako osobę, która rozmawiała z rzekomo jego ofiarą! Haller jednak niewiele może zrobić – jest bowiem obrońcą oskarżonego i obowiązuje go tajemnica zawodowa. A gdy ginie jego przyjaciel i współpracownik, zaczyna zdawać sobie sprawę, że za jego nielojalność wobec klienta zapłacą jego najbliżsi. 

„Prawnik z Lincolna” to ekranizacja powieści Michaela Connelly’ego („Strach na wróble”, „Cmentarzysko”, „Punkt widokowy”). Brad Furman przekuł ją na solidny kryminał z elementami dreszczowca, z odrobiną humoru i sporą dawką wątków obyczajowych (relacje Hallera z byłą żoną). Opowieść o ekscentrycznym i bardzo cwanym prawniku pracującym w limuzynie, przyjaźniącym się z różnymi szumowinami, jest naszkicowana bardzo precyzyjnie. I bardzo dobrze zagrana: cyniczny Haller Matthew McConaugheya i podstępny Roulet Ryana Phillippe to niejedyne kreacje-perełki. Świetne tło dla tej dwójki stanowią Marisa Tomei (eksżona i sądowy przeciwnik Hallera) i William H. Macy (jego śledczy). Dziś takich kryminałów – bez oszałamiających pościgów, strzelanin, z niespieszną narracją – nie kręci się wiele, tym bardziej warto zwrócić na obraz Furmana uwagę: to kino w starym stylu, nietraktujące widza jak idioty spragnionego pisku opon i serii z automatu między kolejnymi garściami pochłanianego popcornu. Daje mu za to inteligentne dialogi, zawikłaną intrygę, psychologiczny pojedynek wartych siebie antagonistów, a przede wszystkim zakończenie, jakiego się nie spodziewał.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest bardzo ostry i ma charakterystyczny pomarańczowy, słoneczny koloryt. Dominują jasne, żywe barwy, pomimo tego że sporo akcji rozgrywa się w sądzie. Ostrość chwilami nawet ponadnormatywna. Detale twarzy Matthew McConaugheya dają pojecie o tym, jak się postarzał – widać wszystkie niedoskonałości: bruzdy wokół oczu, zmarszczki i przebarwienia skóry. Z usterek tylko falowanie krawędzi, lekki szum tła (ściany w sądzie) i zaskakująco odczuwalne przejście między warstwami.

Dźwięk raczej przeciętny, bez specjalnych fajerwerków, nie jest to przecież film akcji. Intensywniej brzmi odgłos startującego samolotu, dyskotekowa muzyka, silniki harleyów czy strzały w finale.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

Jan / veroika

Premiera DVD: 18.08.2011


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.