PORĄBANI

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Porąbani
Tytuł oryginalny:Tucker & Dale vs. Evil
Gatunek:komedia, horror
Kraj produkcji:USA, Kanada
Rok produkcji:2010
Czas trwania:87 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Eli Craig
Obsada:Tyler Labine, Alan Tudyk, Katrina Bowden, Jesse Moss, Philip Granger, Brandon Jay McLaren
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Parodia znanych slasherów.
Galeria

„Jak cię widzą, tak cię piszą” głosi znane powiedzenie. Tucker i Dale mają okazję się przekonać, że jest ono zabójczo prawdziwe. Wymienieni panowie to stereotypowi wieśniacy pod każdym względem: niezbyt rozgarnięci, niewychowani, niepotrafiący zachować się w towarzystwie. Trafili właśnie do rozpadającej się chaty nad jeziorem, gdzie zamierzają spędzić upojny urlop. Główną atrakcją jest wędkowanie, a że rybka lubi pływać… Zapijaczeni, głośni, zarośnięci, mieszkający w zapuszczonym leśnym domu wyglądają na klasycznych psychopatów. I za takich zostaną uznani przez spędzającą w okolicy wakacje grupkę nastolatków z college’u. A że jedna z dziewczyn, Allison, właśnie zaginęła w tajemniczych okolicznościach, jej przyjaciele decydują się… dostać do domku Tuckera i Dale’a, odbić przebywającą tam ich zdaniem uwięzioną Allison i porachować się z oboma psycholami!

Wysokie noty przyznane filmowi na portalu IMDb, liczne nagrody na festiwalach tematycznych, poświęconych kinu grozy i fantasy, niezłe oceny krytyków nie kłamią – „Porąbani” to jedna z zabawniejszych i bardziej udanych parodii obrazów gore. Z zaskakująco i szybko toczącą się akcją, paroma niezłymi (i krwawymi) efektami, masą cytatów z klasyki gatunku, a wreszcie z iskrzącym duetem aktorskim Tyler Labine – Alan Tudyk. Jeśli ktoś lubi masakry na wesoło, czyli filmy typu „Wysyp żywych trupów”, nie będzie rozczarowany! 

ASPEKTY TECHNICZNE

Najpierw dźwięk, bo nie dość, że akcja dzieje się w dosyć głośnym, pełnym odgłosów życia (ptaki, cykady) lesie, to jeszcze rozbrzmiewają w nim co chwila i inne, morderczego sortu, odgłosy, które zostały porządnie rozseparowane. Podczas gdy z centrum płyną głównie dialogi, okrzyki i wrzaski, tyły opanowały takie odgłosy, jak wściekłe bzyczenie pszczół, którym Tucker zniszczył ul, czy jazgot jego piły łańcuchowej, którą wywija w powietrzu. A to oczywiście nie wszystko: nie zabraknie stukotu wstrzeliwanych przez Dale’a pod ciśnieniem gwoździ, miękkiego mlasku mielonego ludzkiego mięsa, trzasku kręgów, gdy kolejny „samobójca” nadziewa się na gałąź, czy nader licznych odgłosów szamotaniny.

Obraz równie porządny – wszelkie krwawe (i nie tylko) szczegóły udało się dobrze wyeksponować dzięki przyzwoitej ostrości (szczegóły makijażu, plamy brudu czy grudki krwi) i głębokiemu kontrastowi. Ubrania studenciaków stanowią barwne akcenty kolorystyczne pośród brązów chaty i zieloności lasu. Brak usterek, poza lekkim falowaniem krawędzi (kręgielnia). 

BONUSY

Już mniej krwawe niż film zwiastuny.

Jan/veroika

Data premiery:8.09.2011

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.