PÓŁ NA PÓŁ

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Pół na pół
Tytuł oryginalny:50/50
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Jonathan Levine
Obsada:Joseph Gordon-Levitt, Seth Rogen, Anna Kendrick, Bryce Dallas Howard, Anjelica Huston
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Nigdy nie jest tak źle, żeby nie mogło być gorzej.
Galeria

A jeśli wszystko układa się świetnie, to szok związany z owym gorzej jest tym większy. Właśnie taki szok przeżywa wiodący beztroskie życie 27-letni Adam Lerner. Ma wszystko: młodość, dobrą pracę, piękną dziewczynę, wiernego przyjaciela. Pewnego dnia dowiaduje się, że ma guz umiejscowiony wzdłuż kręgosłupa. Diagnoza jest alarmująca, bez operacji Adam może nie dożyć następnych urodzin. Reakcje otoczenia na tę wiadomość są skrajnie różne i zaskakujące. Przejęta matka jest ogarnięta taką paniką, że Adam schodzi na drugi plan, jego przyjaciel Kyle wykorzystuje jego chorobę do podrywu na litość, dziewczyna okazuje się równie piękna co nielojalna.

Historia opowiedziana w filmie jest zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, a sam film był nominowany do Złotych Globów (w kategorii najlepsza komedia i najlepszy aktor w komedii). Obraz jest wspaniały pod każdym względem, nie ma w nim ani jednej fałszywej nuty. Są sytuacje nieodparcie śmieszne, są autentycznie wzruszające, które powodują, że widz ociera łezkę (by za chwilę znów śmiać się w głos). Wątek choroby głównego bohatera nie jest ani przerysowany, ani owinięty w bawełnę. Aktorzy grają wyśmienicie, szczególne brawa należą się trojgu z nich: Josephowi Gordon-Levittowi grającemu zmagającego się z rakiem Adama, Sethowi Rogenowi (Kyle, przyjaciel Adama) w jednej z najlepszych, jeśli nie najlepszej, ról w jego karierze oraz wcielającej się w terapeutkę Adama, przerażoną bardziej niż on sam, Annie Kendrick.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwiękowo film jest bardzo spokojny, słychać w nim głównie rozmowy i delikatne odgłosy tła. Sceną, w której tyły się nieco ożywiają, jest wernisaż, w czasie którego słychać płynącą z nich muzykę. Dialogi wyraźne.

Wizualnie film także jest bardzo zwyczajny. W świetle dziennym barwy są nieco wyblakłe, chłodne. Zieleń jest blada, podobnie jak cera bohaterów. Inaczej rzecz się ma w scenach ze sztucznym oświetleniem, w wnętrzach mieszkań, tu kolory są przecieplone, wręcz pomarańczowawe, karnacja bohaterów zaś ma żółty poblask. W ciemnych ujęciach na czarnym tle pojawia się granatowy nalot. Szczegóły słabo widoczne z racji dosyć średniej ostrości i płytkiego kontrastu. Poza lekkim szemraniem tła obraz nie ma usterek.

BONUSY

W dodatkach zobaczymy zwiastuny, reportaż z planu (12.23 min) oraz sześć tłumaczonych na polski krótkich wywiadów z aktorami (w sumie 13 min). W tych ostatnich najdłuższe i najciekawsze wypowiedzi należą do Setha Rogena (Kyle) i do Josepha Gordona-Levitta (Adam). Pierwszy opowiada o swoim przyjacielu, chorym na raka, któremu doradził, by napisał o swoich doświadczeniach scenariusz, co też uczynił, i o sobie i swoich reakcjach na chorobę przyjaciela. Drugi skupia się na swoim bohaterze i jego relacjach z kumplem i dziewczyną i podkreśla, że atutem filmu jest to, że bohaterowie są bardzo zwyczajni, a przez to autentyczni.

itk

Premiera DVD: 23.02.2012

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:2
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::wywiady, zwiastuny, reportaż z planu
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.