POKOLENIE NIENAWIŚCI

Data premiery:13.01.2011Nośnik:DVD
Tytuł polski:Dzień spódnicy
Tytuł oryginalny:La journée de la jupe / Skirt Day
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Belgia, Francja
Rok produkcji:2008
Czas trwania:87 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Jean-Paul Lilienfeld
Obsada:Isabelle Adjani, Denis Podalydes, Yann Collette, Nathalie Besançon, Marc Citti, Khalid Berkouz, Yann Ebonge
Dystrybucja:Kino Świat
Opis
Do noszenia spódnic nawołuje sama Isabelle Adjani, ale wbrew pozorom nie jest to manifest zwariowanej feministki, lecz żądanie zdesperowanej nauczycielki, która z pistoletem w ręku stawia czoła niezdyscyplinowanej klasie.
Galeria

Sonia Bergerac codziennie boryka się z niezbyt zainteresowanymi nauką, agresywnymi i seksualnie wyzwolonymi uczniami szkoły średniej. Wyzywający ubiór dodatkowo osłabia jej i tak już nikły autorytet. W końcu napięcie w jej stosunkach z klasą sięga takiego punktu, że kiedy jednemu z uczniów wypada z kieszeni pistolet, Sonia podnosi go i wykorzystuje do sterroryzowania studentów i udzielenia im pewnej lekcji. Ale nie chodzi o szkolny wykład, a o całe zło nękające współczesne społeczeństwo – przemoc i agresję, uprzedzenia rasowe, stereotypy, seksualną rozwiązłość. W czasie tej nietypowej lekcji wychowawczej uczniowie ujawniają głęboko schowane urazy i dzielą się bolesnymi doświadczeniami, które wywarły piętno na ich osobowości.


Tymczasem zaalarmowane władze, przekonane, że uczniowie są zakładnikami jednego ze studentów, wzywają na pomoc siły specjalne, szkoła staje się też obiektem zainteresowania mediów. A sama nauczycielka formułuje żądania, do których należy ustanowienie Dnia spódnicy, pozwalającego kobietom na noszenie tej części garderoby bez wywoływania negatywnych reakcji i posądzeń o prowokowanie mężczyzn.

Klasyczne kino – choć to film telewizyjny – zaangażowane, może nie dla każdego, ale zwracające uwagę rolą Isabelle Adjani, która zdobyła za nią kilka nagród, w tym Cezara.

ren

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.