PAPILLON. MOTYLEK

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Papillon. Motylek
Tytuł oryginalny:Papillon
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2018
Czas trwania:128 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Michael Noer
Obsada:Charlie Hunnam, Rami Malek, Eve Hewson
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Granice wytrzymałości
Zanim usłyszał wyrok dożywocia, Henri „Papillon” Charrière (Charlie Hunnam) wiódł pełne przygód i niebezpieczeństw życie drobnego paryskiego złodziejaszka. Teraz, skazany za zbrodnię, której nie popełnił, zrobi wszystko, by odzyskać utraconą wolność. Wraz z osadzonym fałszerzem Louisem Degą (Rami Malek) planują ucieczkę z Diabelskiej Wyspy – owianej złą sławą kolonii karnej w Gujanie Francuskiej. Nie są pierwszymi, którzy chcą się stamtąd wyrwać. Dotąd jednak nie udało się to nikomu.

Generalnie jestem przeciwna remake’om. Nie widzę sensu, by realizować na nowo ten sam film, gdy tyle jeszcze nieopowiedzianych historii czeka na filmowców. Jednak „Papillona” Michaela Noera, pomimo miłości do wersji z roku 1973 ze Steve McQueenemn i Dustinem Hoffmanem, obejrzałam z przyjemnością. Może dlatego, że zrobiony jest w stylu retro i niejako oddaje hołd tamtemu filmowi. Nie ma w nim dziwnych jazd kamery, szybkiego montażu czy innych nowoczesnych środków wyrazu. Na pierwszym miejscu jest w nim człowiek i jego emocje, wybory i działanie. Po filmowej lekturze „Papillona” przychodzi refleksja na temat tego, czy a jeśli tak to gdzie, przebiega granica ludzkiej wytrzymałości i od czego ona zależy? Co nam potrzebne do przeżycia? Nadzieja? Wiara? A może cel? Wizja wolności, jaką w sobie pielęgnuje Papillon spędzając w karcerze kilka lat jest w stanie utrzymać go nie tyko przy życiu, ale przy zdrowych zmysłach. Mniej determinacji, mniej wiary w siebie i mniej nonkonformizmu  charakteryzuje Louisa, który wybiera egzystencje więźnia i który już niczego do życia nie oczekuje oprócz spokoju.

Film jest niesamowicie przejmujący (sceny w więzieniu), a przy tym dość dynamiczny (sceny ucieczek) i brutalny (egzekucje). Pokazuje też jak ludzie, działający w imię wyższych idei potrafią być okrutni i jak podli potrafią być ci, u których najważniejszym popędem jest instynkt przetrwania. Ten film podobnie jak poprzednik ustawia nas na moment w sytuacji żyjącego w strasznych warunkach więźnia, odzierając nas z komfortu domowych pieleszy i każąc nam się zastanowić nad filarami naszej egzystencji. A to już, jak na film, spore osiągnięcie!

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::Dolby Digital 5.1
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.