NOVEMBER MAN

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:November Man
Tytuł oryginalny:The November Man
Gatunek:sensacja
Kraj produkcji:USA, Wielka Brytania
Rok produkcji:2014
Czas trwania:105 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Roger Donaldson
Obsada:Pierce Brosnan, Olga Kurylenko, Will Patton, Lazar Ristovski, Luke Bracey
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Mistrz kontra uczeń.
Galeria
Pierce Brosnan w “November Man” niejako wrócił do roli Jamesa Bonda – ten sam szyk, gadżety, profesja. Z tym że jego Peter Devereaux pracuje dla CIA, a nie dla wywiadu brytyjskiego, i w latach jest od 007 bardziej posunięty. Ta ostatnia cecha jest w filmie najważniejsza. Oglądamy krótkie migawki z czasów, gdy Peter był w superformie i szkolił Davida Masona, swego następcę, potem już na ekranie rozgrywa się pojedynek między emerytowanym agentem, który musiał wrócić do zawodu i jego byłym pupilem, który stanął po drugiej stronie barykady. W tle piękna agentka i zdradziecki rosyjski prezydent-elekt, walka wywiadów, płatni zabójcy, uczucie i śliczne plenery (Czarnogóra). I sporo mocno naciąganych rozwiązań, które jednak wprowadzają do filmu zarówno humor, jak i tempo – po prostu trzeba zapomnieć o logice i wtedy zabawa będzie przednia…

 „November Man”, ekranizacja powieści „There Are No Spies” Billa Grangera z 1987 roku, sprawdza się jako kino akcji z wątkiem szpiegowskim, świetnie spisuje się w roli głównej Pierce Brosnan (role agenta po prostu znakomicie mu wychodzą), sytuacja polityczna w Rosji dopisała zaś do produkcji Rogera Donaldsona nieoczekiwanie drugie dno…

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz bardzo estetyczny, niesamowicie ostry z widocznymi detalami w wielu zbliżeniach. Widać plamy wątrobowe, pieprzyki, żyłki n skroniach, srebrne nitki szpakowatego zarostu. Kolorystyka piękna zwłaszcza w pierwszych scenach, kiedy akcja rozgrywa się na południu Europy, co doskonale oddają świetliste zdjęcia, pełne soczystej zieleni, błękitów w kolorze lapis-lazuli czy bieli zabudowań w odcieniu kości słoniowej. Oczy cieszą jaskrawe kolory targu z owocami  i warzywami w nieprzebranych odcieniach czerwieni, oranżu i żółci. Głęboka czerń i naturalne odcienie karnacji twarzy domykają paletę.

Dźwięk na bardzo dobrym poziomie. W scenach z pościgami samochodowymi wybija się na plan pierwszy szum opon po kocich łbach, pisk hamulców, trzask miażdżonej blachy, brzęk wybijanych szyb. Świetnie pod tym katem wypadły ujęcia z zabójczym uderzeniem samochodu o mur, z którego odpryskują odłamki, kiedy otwiera się poduszka powietrzna, a dudni basem. Idealnie rozseparowano odgłosy strzelanin z rykoszetem strzałów i specyficznym, bo przeciągłym odgłosem lotu kuli snajpera.

BONUSY

Oprócz zwiastunów tylko dosyć grzeczny i standardowy materiał zakulisowy (10 min), w którym mowa o pracy na planie i kontaktach z reżyserem którego cechuje bardzo partnerskie podejście do członków zespołu. 

Jan/veroika

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, materiał zakulisowy
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.