NINJA

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Ninja
Tytuł oryginalny:Ninja
Gatunek:akcja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2009
Czas trwania:82 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Isaac Florentine
Obsada:Scott Adkins, Tsuyoshi Ihara, Mika Hijii, Todd Jensen, Togo Igawa, Garrick Hagon, Miles Anderson
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Porzucony w Japonii przez rodziców Amerykanin Casey zostaje przygarnięty przez jedną z tamtejszych szkół walki i staje się ulubieńcem jej mistrza.
Galeria

Budzi to zawiść ucznia Masazuki, który za niesportowe zachowanie wobec Caseya musi opuścić tę placówkę. Mijają lata, ale w sercu wygnańca, obecnie zawodowego mordercy, nadal tli się żądza zemsty za upokorzenie. Najlepszym sposobem rewanżu jest zawłaszczenie broni Yoroi Bitsu, należącej niegdyś do legendarnego ninja, a będącej teraz własnością szkoły. Wiedząc o tym, mistrz wysyła skrzynię z cenną zawartością do Nowego Jorku, powierzając nadzór nad nią Caseyowi i swej córce Namiko. W ślad za nimi podąża Masazuka.

Zapoczątkowana w latach 80. moda na ninja zdaje się nie przemijać, ale współczesne produkcje na ogół nie roszczą sobie pretensji do odświeżania formuły gatunku. Tak też sprawa ma się z najnowszym „Ninją”, obrazem, który raczej nie powali nikogo na kolana oryginalnością fabuły czy poziomem choreografii walk i efektów specjalnych. Liczący przede wszystkim na wartką akcję nie zawiodą się jednak, gdyż tej nie brakuje, a grający rolę Caseya przystojny Scott Adkins („Strażnik granicy”, „X-Man Geneza: Wolverine”) zupełnie nieźle sobie radzi z kopaniem tyłków przeciwników swojego bohatera, choć już gorzej z mimiką (raczej drewnianej) twarzy.

ASPEKTY TECHNICZNE

Już od napisów bombardują nas mocne efekty dźwiękowe i lepiej się przyzwyczajmy, bo potem będzie tylko... mocniej. Filmy o ninjach to wymarzone poletko do eksperymentów z dźwiękiem i spece od montażu dźwiękowego, jak i w tym wypadku, mają co robić. Udało im się nawet uzyskać efekt ruchu nie tylko poziomego, ale i pionowego (scena zabójstwa w Rosji, kaskada spadającego rozbitego szkła w scenie potyczki Caseya i Masazuki na policyjnym wieżowcu).

W scenach walki, a tej w filmie mnóstwiej niż mnóstwo, świszczą pałki nunczako, strzały z łuku i śmiercionośne gwiazdki, które z miękkim plaśnięciem wbijają się w ciało. Przypominający lot nietoperzy ruch ninja sprawia, że przemieszczają się, nie zważając na prawa grawitacji, za naszymi plecami. Imponująco wypadł poświst mieczy z charakterystycznym „brzęczeniem” ostrzy podobnym do tego, jaki znamy z ruchu mieczy świetlnych rycerzy Jedi. Subwoofer aktywny, a docenić ów dźwiękowy tupet można przy odgłosie startującego i lądującego samolotu, w warkocie łopat helikoptera i w scenach deszczowych.

Obraz ostry jak miecz ninja, z głębokim, bardzo porządnym kontrastem, toteż niczego z detali komponujących tło nie zgubimy. Film nie ma jednolitej tonacji kolorystycznej, z wyjątkiem może scen w Japonii, gdzie kolory są bardziej zbliżone do naturalnych. Nowy Jork już pulsuje wszystkimi barwami, które są porządnie nasycone i wyraźne.

BONUSY

14 zwiastunów.

ren / veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.