NIEPOWSTRZYMANY

Data premiery:15.03.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Niepowstrzymany
Tytuł oryginalny:Unstoppable
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2010
Czas trwania:95 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Tony Scott
Obsada:Denzel Washington, Chris Pine, Rosario Dawson, Kevin Dunn, Ethan Suplee, Kevin Corrigan
Dystrybucja:Imperial CinePix
Opis

Jak zatrzymać pędzącego po szynach potencjalnego zabójcę tysięcy (dziesiątków tysięcy?) ludzi?

Galeria

Taki oto problem ma doświadczony maszynista (grany przez Denzela Washingtona) i zaczynający pracę konduktor (Chris Pine). Stała się rzecz dziwna, wydawałoby się – niemożliwa. Sterowany przez komputer pociąg z ładunkiem chemikaliów i materiałów łatwopalnych wymknął się spod kontroli i taranując wszystko na swej drodze zmierza w kierunku sporego miasta. Wiadomo, że w okolicach gęsto zaludnionych nie wyrobi się na zakręcie, wykolei i doprowadzi do wielkiej katastrofy… A po drodze może jeszcze natknąć się na inne pociągi, grozi mu chociażby zderzenie z pojazdem przewożącym szkolną wycieczkę!

Od pierwszych minut wiemy, że dzielny duet kierowany przez czarnoskórego bohatera powstrzyma żelazną bestię. Pozostaje więc oglądać, jak tego dokona. A popatrzeć jest na co – budżet wyniósł 100 milionów dolarów i widać włożone w produkcję pieniądze. Są wybuchy, świetnie zmontowane sceny kraks (nominacja do Oscara za montaż efektów dźwiękowych), ludzie zwisający z wagonów i pełzający po dachu. Co chwila mamy przebitki na siedzibę sztabu kryzysowego, czasem ekran dzieli się – jak w relacjach z katastrof – na kilka części: oglądamy na przykład dziennikarzy, materiał kręcony z helikoptera i ujęcia z perspektywy głównych bohaterów starających się wymyślić sposób na zatrzymanie pociągu. Czasem logiki nie ma w tym wiele (dlaczego tylko raz próbowano spuścić kogoś na linie z powietrza na jadący skład?!), ale widowisko bynajmniej na tym nie traci. Jest co podziwiać!

Trzeba jeszcze dodać, że scenariusz zainspirowało autentyczne zdarzenie – 15 maja 2001 roku z miasteczka Toledo w Ohio „wymknął się” w podobny sposób pociąg i bez maszynisty… przejechał 66 mil! Lokomotywę zatrzymano, obyło się bez żadnego nieszczęśliwego wypadku. Do tragedii mogło dojść z kolei (jakżeż pasuje tutaj to słowo…) już podczas realizacji „Niepowstrzymanego” – pociąg, który oglądamy w filmie… naprawdę się wykoleił i trzeba było na pewien czas wstrzymać zdjęcia.

Jan

 O DVD I BD W NEWSIE ZATRZYMAĆ TEN POCIĄG

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.