MIŁOŚĆ PO FRANCUSKU

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:20 ans d’ecart
Gatunek:komedia
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2013
Czas trwania:90 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:David Moreau
Obsada:Virginie Efira, Pierre Niney, Charles Berling, Gilles Cohen, Camille Japy, Jenna Azoulay
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Romans kluczem do awansu?
Galeria

O dziwo, nie chodzi o romans z szefem (co świetnie oddaje oryginalny francuski tytuł, polscy tłumacze poszli na łatwiznę) – prawie 40-letnia Alice, kobieta po przejściach (rozwód), starająca się o objęcie funkcji redaktor naczelnej poczytnego magazynu, przypadkowo poznaje w samolocie niespełna 20-letniego Balthazara. Chłopak intryguje Alice, która… postanawia udawać, że go uwiodła i że mają romans – to w oczach redakcyjnych koleżanek i szefa ma być dowodem, że przed niczym się nie cofnie, jest wyzwolona, a więc zasługuje na awans! W trakcie „romansu” kobieta rzeczywiście zmienia się ze sztywnej perfekcjonistki, która czasem w ważnych momentach zapomina języka w gębie, w pewną siebie bizneswoman i upragniona posada jest na wyciągnięcie ręki. Problem w tym, że Balthazar naprawdę się zadurzył…

Oryginalna komedia romantyczna, oprócz ogranych w tym gatunku schematów proponująca analizę związku kobiety z nastoletnim chłopcem (między aktorami grającymi role Alice i Balthazara jest tylko 12 lat różnicy, w dodatku Pierre Niney prezentuje się dość poważnie jak na swój wiek, więc ta ekranowa różnica wypada, jeśli chodzi o wygląd, dość blado…). To właśnie zależące od wieku różnice w podejściu do świata, problemów i samej miłości są tutaj motorem napędowym i najbardziej bawią. Drugie źródło humoru tkwi w satyrycznym obnażaniu pełnego blichtru świata celebrytów. A że między odtwórcami głównych ról czuć chemię, a scenarzyści włożyli w ich usta wiele zabawnych kwestii, perypetie bohaterów ogląda się z dużą przyjemnością. W historii kina „Miłość po francusku” się nie zapisze, ale wieczór uprzyjemni nam z całą pewnością.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz w normie. Ciepłe, naturalne kolory bez jakiejś specjalnej awangardy barw. Zdarzają się raczej pojedyncze żywe czerwienie (szminka) czy róże (barwa skutera). Sporo oczywiście zieleni i ładnego, lekko opalonego kolorytu skóry bohaterów. Ostrość porządna choć nie żyletkowa. Kontrast w scenach dziennych lepszy niż w nocnych, w których zacierają się nieco kontury detali. Z usterek transferu dostrzegliśmy jedynie lekkie szemranie tła.

Dźwięk stricte obyczajowy z przewagą centralnych dialogów. W tle słychać od czasu do czasu gwar (knajpa, przyjęcie, szkoła) lub szum silników samolotu. Muzyczka - pogodna i radosna – podkreśla nastrój filmu.

BONUSY

Krótki materiał „Kulisy” (2 min.) mówiący, że film miłą tyczyć się problemu wielu a rozgrywać w środowisku mody oraz „O filmie” (2 min.), będący komplikacją wypowiedzi dwójki aktorów odtwarzających postacie głównych bohaterów historii, pełne zabawnych złośliwostek. Ostatnim najobszerniejszym bonusem jest wywiad z pełną swady Virginie Efira, filmową Alice, która osobiście nie lubi padającego w filmie określenia: kobieta kuguar (czyli taka, którą kręcą młodsi o 15 lat mężczyźni), bo to jak każda etykieta - krzywdząca stereotypizacja. Mówi też o więzi z reżyserem i całkiem dobry porozumieniu z młodszym od siebie partnerem, Pierrem Niney (Balthazar).

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, materiały tematyczne, wywiad
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.