MECHANIK

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Mechanik
Tytuł oryginalny:The Mechanic
Gatunek:sensacja
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2011
Czas trwania:87 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Simon West
Obsada:Jason Statham, Ben Foster, Donald Sutherland, Tony Goldwyn, Jeff Chase, Mini Anden
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Płatny zabójca przestaje być bezstronny.
Galeria

Jakoś nie mają ostatnio scenarzyści pomysłów na ciekawe wykorzystanie Jasona Stathama: ostatnie jego filmy to gonienie w piętkę – albo gliniarz, który przekracza granice prawa, albo płatny zabójca z własnym kodeksem honorowym, walczący w słusznej sprawie.

W „Mechaniku” Statham jest tym drugim. Gra Arthura Bishopa, jednego z najlepszych kilerów w USA. Kiedy jego przyjaciel, a zarazem zleceniodawca, Harry, wpada w poważne tarapaty, za co płaci życiem (zlecenie na niego dostaje zresztą Arthur), zabójca postanawia – wbrew swemu kodeksowi, mówiącemu, żeby nigdy się nie angażować w sprawy zawodowe uczuciowo – znaleźć i ukarać winnych. Pewnie poszłoby mu jak z płatka, ale jego pomocnikiem zostaje Steve, syn Harry’ego. Żółtodziób przysporzy brakiem doświadczenia i porywczością wiele kłopotów swemu „nauczycielowi”.

Ten remake filmu pod tym samym tytułem z roku 1972 (tam zagrał Charles Bronson) to schematyczny, acz bardzo widowiskowy akcyjniak o niezbyt skomplikowanej fabule, z obowiązkowym przekrętem w finale (zdradzimy, że jeden z panów okaże się prawdziwym draniem i zginie, który – zobaczcie sami). Fani tego typu kina i Jasona Stathama przełkną go może nie z wypiekami na twarzy, ale gładko, dla reszty nie jest to lektura obowiązkowa, można znaleźć podobne, a zdecydowanie lepsze obrazy.

ASPEKTY TECHNICZNE

Nie sposób narzekać na doznania, zwłaszcza dźwiękowe. Od początku wiele się dzieje. W scenie morderstwa na basenie w tylnych głośnikach pluszcze woda i bulgocą bąbelki powietrza, w scenie bijatyki z pedofilem z kolejnych głośników dochodzi łomot rzucanych ciał i trzask rozbijanych mebli. Odgłosy strzałów to zazwyczaj głośne i bardzo przestrzenne kanonady (trening w lesie, walka w szklanych apartamentach wieżowca czy finałowa rozwałka w mieście). A że to film z nie byle kim, bo z Jasonem Stathamem, pisk opon czy warkot silników szybkich samochodów też należy do standardu. Subwoofer aktywny właściwie ciągle, ale najporządniejsze basy dojdą do nas w ostatnich „wybuchowych” scenach finałowych. Nie brakuje pięknie brzmiącego Schuberta wypełniającego wnętrze mieszkania Arthura.

Kolory obrazu raczej naturalne. Dominują męskie, stonowane barwy: brązy, granaty, czernie i zielnie, ale kilka sekwencji ma zupełnie inny koloryt. I tak pierwsze zabójstwo upływa pod znakiem słonecznych oranżów, zabójstwo w garażu znaczą zimne, butelkowo zielonkawe odcienie, a sceny w barze to brązy rozświetlane czerwonymi neonami. Ostrość na tyle dobra, by wyłowić wzrokiem pojedyncze włoski zarostu Stathama, jak i kawałki potłuczonych szyb. Poza lekkim szumem tła zero usterek.

BONUSY

Zwiastuny.

Jan / veroika

Premiera DVD: 25.08.2011


Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.