KURIER

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Kurier
Tytuł oryginalny:The Courier
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2012
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Hany Abu-Assad
Obsada:Jeffrey Dean Morgan, Mickey Rourke, Til Schweiger, Miguel Ferrer, Lili Taylor, Mark Margolis
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Posłaniec śmierci.
Galeria

„Kurier” był swego czasu bardzo mocno reklamowany. Na różnych stronach internetowych można było zobaczyć reklamujący film plakat, na którym widniał… Adrien Brody. Problem w tym, że słynny aktor po dokładnym zapoznaniu się ze scenariuszem i wizją reżysera wycofał się z projektu! Plakaty jednak wciąż można znaleźć, co prowadzi do wielu nieporozumień (choć rzecz jasna pomaga promocji filmu). A że Adrien Brody wycofał się z produkcji, po projekcji przestaje dziwić… Oto bowiem oglądamy mało oryginalną, pełną schematów opowieść o dzielnym kurierze (już pierwsza sekwencja, w której ratuje w ostatniej chwili piękną niewiastę, zwiastuje, że będziemy mieli do czynienia z efektownym, ale jednak gniocikiem), co to zbędnych pytań nie zadaje, a którego wynajmują do przekazywania tajemniczych walizek i toreb ludzie z półświatka. Jego kolejną misją jest dostarczenie walizki legendarnemu gangsterowi z Nowego Orleanu. Zadanie jest niełatwe, tym bardziej że na drodze Kuriera stają agenci FBI i przebiegły płatny zabójca, a od powodzenia misji zależy życie przyjaciela głównego bohatera. Akcja jest nieco mętna, bohaterowie mało intrygujący, strona techniczna porządna, ale już sceny akcyjne pastiszowo wręcz przesadzone. Biorąc po uwagę, że na reżyserskim stołku zasiadł nagradzany na MFF w Berlinie Hany Abu-Assad, izraelski twórca interesującego „Paradise Now”, „Kuriera” trzeba by uznać za rozczarowanie, gdyby nie odtwórca głównej roli Jeffrey Dean Morgan, który zdołał tchnąć w swego bohatera tajemnicę.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz bardzo ciekawy: niemal całkowicie utrzymany w tonacji brązu o różnych odcieniach – dębu, buku, sosny. Kolory są przygaszone, ciemne, niemal brak barw podstawowych. Falowanie krawędzi to jedyna usterka transferu, ale film ma raczej miękką fakturę i dosyć płaski kontrast.

Dźwięk w DD 5.1 jak na film akcyjny momentami nieco za skromny. Mocniejsze, przestrzenne odgłosy pojawiają się (tor wyścigowy, zderzenie samochodów), ale np. sceny bójek usadawiają się dźwiękowo we frontach, jedynie z lekkim naciskiem na tyły. Tam za to sporo odgłosów nowoorleańskiej ulicy i charakterystycznej dla tego miasta jazzowej muzyki. Ścieżka dźwiękowa intrygująca: sporo mrocznych psychodelicznych i lekko hipnotyzujących rytmów.

BONUSY

Zwiastuny.

Jan / veroika


Premiera DVD: 30.07.2012

Zobacz również


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.