KSIĘŻNA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Księżna
Tytuł oryginalny:The Duchess
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:Francja, Wielka Brytania, Włochy
Rok produkcji:2008
Czas trwania:110 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Saul Dibb
Obsada:Keira Knightley, Ralph Fiennes, Charlotte Rampling, Dominic Cooper, Hayley Atwell, Simon McBurney, Aidan McArdle
Dystrybucja:Best Film
Opis
Osadzona w pięknych wnętrzach historia życia angielskiej arystokratki Georgiany Spencer (Keira Knightley), należącej do tego samego rodu, z którego wywodziła się księżna Diana. Obie łączy nie tylko nazwisko, ale i doświadczenie życia u boku oschłych, niekochających, zdradzających je mężów.
Galeria

Akcja filmu przenosi nas w wiek XVIII, na angielskie salony, na których zaczyna królować młodziutka, obdarzona niepospolitą urodą Spencerówna. Odrzuciwszy względy zakochanego w niej Charlesa Greya, wychodzi za mąż za księcia Devonshire, Williama Cavendisha (Ralph Fiennes), który imponuje jej pozycją i zapewnia awans społeczny. Młoda dama bryluje w towarzystwie, a jej styl jest naśladowany przez inne kobiety. Jednak mimo pozorów szczęścia wkrótce okazuje się, że jej książęcy małżonek nie jest w stanie zrezygnować ze swych licznych kochanek oraz z dotychczasowego trybu życia, w którym nie ma miejsca dla niej. Rozgoryczona Georgiana zwraca się ku dawnemu adoratorowi, z którym związek daje jej namiastkę szczęścia.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jako stylowy melodramat kostiumowy, film zyskał piękną oprawę wizualną. Jakości obrazu nie można niczego zarzucić. Plenery zachwycają pięknem krajobrazów i soczystością wyspiarskiej zieleni, wnętrza ciepło zmiękcza użyte oświetlenie, a więc głównie światło świec. Oczy pań mogą sycić się urodą toalet, wśród których dominują kolory pastelowe, oraz dobrze widocznymi detalami scenografii. Jak na tak dystyngowany obraz przystało – brak śmieci i błędów transferu.

Dookolnością dźwięku delektować można się głównie w scenach zbiorowych, muzyka, z jej charakterystycznym motywem przewodnim, płynie z tyłu. Dochodzące z centrum dialogi nie pozostawiają wątpliwości co do nienagannej dykcji aktorów. Od czasu do czasu pięknie zastuka echo kroków na marmurowych posadzkach.

BONUSY

Jest krótki reportaż z planu (4 min), pokazujący m.in. przygotowania do jednej ze scen. Odtwórcy głównych ról w dość ciekawych wywiadach opowiadają o pracy na planie i dzielą się refleksjami na temat odgrywanych postaci. Ralph Fiennes stara się zrozumieć zachowanie swego bohatera, rozpatrując je w kontekście epoki, w której żył, i jej konwenansów. Keira Knightley wspomina, jak kłopotliwe było noszenie niewygodnych peruk, z których jedna mierzyła, bagatela, 60 cm, a jej waga była adekwatna do wielkości.

W tej działce do zobaczenia jeszcze zwiastuny.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::reportaż, wywiady, zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.