KSIĘGA MIŁOŚCI

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Księga miłości
Tytuł oryginalny:The Devil and the Deep Blue Sea
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:USA
Czas trwania:102 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Bill Purple
Obsada:Jason Sudeikis, Jessica Biel, Maisie Williams, Mary Steenburgen, Orlando Jones
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Film, który może przekonać, że świat funkcjonuje w oparciu o jakąś logikę. 
Jeszcze do niedawna Henry pracował jako architekt i wiódł szczęśliwe życie u boku ukochanej żony Penny, oczekując narodzin pierwszego dziecka. Niespodziewana śmierć Penny w wypadku samochodowym sprawiła, że jego świat legł w gruzach. Próbując pozbierać się po tej tragedii, postanawia wypełnić złożoną żonie obietnicę i pomóc bezdomnej nastolatce z sąsiedztwa w realizacji marzenia, jakim jest zbudowanie tratwy, na której uda się przepłynąć Atlantyk.

Fabułą filmu przypomniała mi pewien fragment biografii Romana Polańskiego związany z jego zamordowaną przez gang Mansona żoną Sharon. Przed rozstaniem z mężem zostawiła na nocnej szafce książkę, która czytała, mówiąc mu, że byłby z niej świetny materiał na film. Była to „Tess d’Urberville” Thomasa Hardy’ego. Gdyby nie zainteresowanie Sharon powieścią, być może Polański nigdy by jej nie zekranizował… Podobnie jest z bohaterem filmu, Henrym, który po śmierci ciężarnej żony, zaczyna interesować się dziewczynką o której wspomniała mu tuż przed wypadkiem. Co prowadzi oczywiście do rozwijającej się nie bez trudności niezwykłej przyjaźni. Dziewczynka, mająca fatalne doświadczenia z dorosłymi, którzy ją zawiedli musi przełamać mnóstwo uprzedzeń, by zaufać Henry’emu. Henry’emu z kolei autentyczność młodej osóbki, jej pozbawiona pozy naturalna szczerość i pasja jaką się oddaje bardzo przypomina zmarłą żonę, artystkę która wnosiła do jego życia energię i nieprzewidywalność. Przyjaźń z Milie łagodzi więc ból po starcie Penny, ale i pomaga przewartościować swoje życie i odnaleźć się w samotności jaką doświadczył go los. Filmy pokazujące relacja młodej dziewczyny i dorosłego mężczyzny zazwyczaj wskazują na jakieś erotyczne podteksty tutaj tego uniknięto, to czysta magia spotkania człowieka z drugim, rozumiana tak jak rozumieją to filozofowie i etycy. I jeśli funkcjonowanie świata ma jakąś logikę , to trudno uciec od myśli, że spotkanie tych dwojga powinno się było wydarzyć.

Ale nawet nie wchodząc jaka głębiej w przesłanie filmu jest to obraz który ogląda się z dużą przyjemnością, ciepły ale nie ckliwy, mądry ale nie przeintelektualizowany, zabawny ale śmieszny z ciekawymi dialogami i zajmująco odmalowanymi postaciami drugoplanowymi: robotnicy remontujący dom Panny i Henryego czy matka Penny.  Role pierwszoplanowe to oczywiście klucz sukcesu filmu. Henry w wykonaniu Jasona Sudeikisa jest przekonujący we wszystkich emocjach jakie przeżywa, zaś znana z „Gry o tron” Maisie Williams mocno odcina się od stereotypu rozwydrzonej i roszczeniowej nastolatki do jakich przyzwyczaiły nas YT-owe filmiki.

Jeśli komuś podobał się klimat znakomitego „Mów mi Vincent”, to „Księga miłości” jest jego łagodniejszą, męsko-damską wariacją.   

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwięk obyczajowy ze spora ilością dialogów. Czasem  tyłach zabrzmi trzask dewastowanej ściany czy rozbijanych mebli w  scenie furii Henry’ego czy trzask palącego się drewna w scenie zaprószenia ognia. Spokojna ścieżka dźwiękowa.

Obraz wyraźny acz sekwencje ze wspomnieniami dotyczącymi Penny są lekko rozproszone przez światło i zamglone. Poza tymi wyjątkami ostrość i kontrast nie odbiegają od normy. Kolory naturalne, raczej ciemnawe z przewagą brązów i zieleni.      

BONUSY

Wydanie z książeczką.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.