KRET

Data premiery:28.11.2011Nośnik:DVD
Tytuł polski:Kret
Tytuł oryginalny:Kret
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Francja, Polska
Rok produkcji:2011
Czas trwania:108 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Rafael Lewandowski
Obsada:Borys Szyc, Marian Dziędziel, Magdalena Czerwińska, Wojciech Pszoniak
Dystrybucja:Kino Świat
Opis

Trudne bohaterstwo.

Galeria

Ojciec i syn prowadzą wspólny interes – sprowadzają z zagranicy używaną odzież do polskich ciucholandów. Cieszący się powszechnym szacunkiem ojciec, Zygmunt Kowal, jest bohaterem, byłym przywódcą strajku w kopalni, za co potem trafił do więzienia. Pewnego dnia wybucha sensacja, okazuje się, że tak naprawdę Zygmunt był agentem SB i donosił na kolegów. Dla najbliższych to szok, zwłaszcza dla jego syna Pawła, który próbuje dociec prawdy. Otoczenie się od nich odwraca, a małżeństwo Pawła przechodzi poważny kryzys, bo ojciec jego żony, walczącej o ukaranie winnych, był jednym z tych, którzy w owym strajku stracili życie.

Zaletą filmu Rafaela Lewandowskiego jest to, że nic nie jest w nim albo czarne, albo białe. Pokazuje, że nie można oceniać człowieka, jeżeli już w ogóle się to robi, nie znając sytuacji, w której się znalazł, jego motywów i okoliczności, które zaważyły na podjęciu takiej, a nie innej decyzji. Bardzo ciekawym wątkiem, właściwie równoważnym z dochodzeniem, czy i dlaczego Zygmunt współpracował z SB, są relacje ojca i syna, przechodzące ciężką próbę, i osobisty dramat syna uważającego dotąd ojca za bohatera.

W dwóch głównych rolach wystąpili Marian Dziędziel i Borys Szyc, obaj grają bardzo dobrze, a pierwszy z nich otrzymał za swą grę nagrodę w Gdyni. Z żalem należy odnotować, że postacie kobiece zostały zmarginalizowane. Na pewno jednak warto obejrzeć ten pozbawiony moralizatorstwa, za to nacechowany empatią wobec bohaterów film.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.