KOCHAJ ALBO RZUĆ

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Kochaj albo rzuć
Tytuł oryginalny:Kochaj albo rzuć
Gatunek:komedia
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1977
Czas trwania:116 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Reżyseria:Sylwester Chęciński
Obsada:Wacław Kowalski, Władysław Hańcza, Jan Pietrzak, Anna Dymna, Martin Smith Duchyll, Robert Lewandowski, Irena Karel
Dystrybucja:Best Film
Opis
Pawlak i Kargul podbijają Amerykę.
Galeria

Przeczuwający swój koniec John Pawlak zaprasza brata, jego wnuczkę Anię i sąsiada Kargula do złożenia mu wizyty w Chicago. Cała trójka wyrusza w daleką podróż, ale na lotnisku przeżywa niemiłą niespodziankę – nikt na nich nie czeka! Kiedy w końcu przybysze z Polski docierają na miejsce, czeka ich jeszcze gorsze zaskoczenie, okazuje się bowiem, że John zmarł tuż przed ich przybyciem i trafili prawie na pogrzeb. To niejedyny cios, jaki spada na Pawlaka, gdyż z testamentu wynika jednoznacznie, że zmarły miał nieślubną córkę, którą trzeba odnaleźć.

Wysłanie w części trzeciej Kargula i Pawlaka za ocean okazało się posunięciem genialnym, ponieważ wniosło w filmową sagę powiew świeżości i skierowało akcję na nowe tory. A zderzenie konserwatywnej obyczajowo mentalności Polaków-zabużan z nowoczesnością Ameryki dało efekt szalenie komiczny, choć jednocześnie dla nas trochę zawstydzający. Wyraził to jednoznacznie sam Kargul, mówiąc przy jakiejś okazji o Pawlaku, że jego wstyd w świecie pokazywać. Brak obycia, uprzedzenia rasowe (Pawlak mało nie mdleje widząc czarnoskórego proboszcza), zagubienie w świecie nowoczesnej techniki, fanatyczne przywiązanie do tradycji, prowincjonalność – to mogło faktycznie żenować. Z drugiej strony dostaje się i Ameryce, fascynującej, ale i niewolnej od wad (strzelanina na ulicach) i różnych niepojętych dziwactw (nagrobki dla psów, jeżdżenie kosiarką po nieboszczykach). Satyra jest zatem skierowana w obydwie strony, ale z całej opowieści wynika duma z naszej swojskiej polskości oraz duma z tych, którym się w tej Ameryce udało.

Podobnie jak poprzednie filmy trylogii „Kochaj albo rzuć” zostało docenione przez krytykę i na FPFF w Gdańsku doczekało się nawet Nagrody Głównej Jury. A Sylwester Chęciński otrzymał od miesięcznika „Film” Złotą Kamerę w kategorii najlepszy film o tematyce współczesnej.

„Kochaj albo rzuć” zostało wydane w komplecie z pozostałymi częściami trylogii, w ramach cyklu „Kanon filmów polskich” (komedie).

ASPEKTY TECHNICZNE

Prezentacja nie różni się zbytnio jakością od poprzedników. Obraz (1.85:1) nie jest ostry, czasami wręcz mięknie, a kolory, częściowo żywe i mocne, chwilami płowieją i beżowieją. Widoczność szczegółów bardzo przeciętna, na ciemnych powierzchniach słaba. Tradycyjnie obraz jest też usłany różnego rodzaju zabrudzeniami.

Dźwięk w obydwu wersjach – Dolby Digital 5.1 i Dolby Digital 2.0 – zadziwiająco stłumiony i nieczysty. W tle słychać szum i trzaski, głosy aktorów syczą. Wersja 2.0 mniej ściśnięta, wersja 5.1 mniej zanieczyszczona.

BONUSY

Tradycyjna, wbudowana w opakowanie książeczka z omówieniem całej trylogii.

ren


Premiera DVD: 29.06.2011

CIEKAWOSTKI - CHICHOT PRL-u

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 5.00 (1 głosów)
Podpis:

Opinie użytkowników (1)

  1. Agata p

    Agata p 2013-13-02 6:29 Odpowiedz

    Best film ever

Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::15
Bonusy::broszura
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.