KLAUN

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Klaun
Tytuł oryginalny:Clown
Gatunek:horror
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2014
Czas trwania:100 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Jon Watts
Obsada:Eli Roth, Peter Stormare, Laura Allen, Elizabeth Whitmere, Andy Powers, Christian Distefano
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Krwawe potyczki z klaunem.

Motyw klauna pojawiał się w historii kina niejednokrotnie. Choć z założenia jest to postać komiczna, występująca w cyrku, będąca synonimem niezdary, błazna i głupka – to w kinie uzyskał bardziej przerażający charakter. Klaun budzi lęk, grozę, często o nadprzyrodzonych mocach czyni zło. Jego groteskowość podkreśla szyderczy uśmiech, kraciasty strój, za duże buty, peruka, czerwono-biały makijaż i zakończony wielką kulką nos. Choć kino nieraz zmierzało się z postacią klauna to niewątpliwie najlepszym efektem jego filmowej adaptacji jest batmanowski Jocker, postać bynajmniej pozytywna. A jak wypadł klaun u twórców „Hostelu” i „Ostatniego egzorcyzmu”? Producent i aktor Eli Roth (znany min. z „Bękartów wojny”) zabrał się za kolejny horror. „Klaun” był prezentowany na festiwalu w Toronto. Oczywiście Roth korzysta ze starego, dobrego kinowego straszaka, choć w jego wydaniu tytułowy klaun jest mało przerażający, a oprócz swej morderczej postawy nie prezentuje żadnych powodów swego postępowania...

Już początkowe sekwencje filmu, z nagromadzeniem zbliżeń, powolnych najazdów i odjazdów kamery konsekwentnie budują napięcie i poczucie grozy. Efekt zagrożenia i nadciągającego niebezpieczeństwa dodatkowo potęgują liczne zaciemnione kadry. Ale pomimo dość zgrabnie zastosowanym zabiegom technicznym, fabuła okazuje się jednak przewidywalna i konwencjonalna.

Kent, kochający mąż i ojciec, w dniu szóstych urodzin swojego synka, ku zaskoczeniu gości zakłada wygrzebany ze strychu kostium klauna. Ku jego przerażeniu po „występie” nie może zdjąć przebrania, w tym czerwonego nosa i peruki. Kaleczy nawet swoje ciało, ale niestety kostium „przyrósł” na stałe do jego skóry. Co więcej, jego własna osobowość zaczyna się w straszny sposób zmieniać. Okazuje się, że kostium przenosi klątwę, która wyzwala mordercze skłonności, zamieniając bohatera w krwawą maszynę do zabijania. Ale gdyby nie żona bohatera nigdy nie doszłoby do rozwiązania zagadki...

ASPEKTY TECHNICZNE

Modelowo w „Klaunie” rozłożono dźwięk. Wita nas - zanim pojawiają się napisy – krzyk dziecka rozlegający się w centrum przechodzący do lewego, a potem do prawego głośnika. Gdy bohaterowi rośnie skóra słyszmy jej delikatny zgrzyt, gdy na telefon odbiera sekretarka jej głos słychać wyraźnie z prawa. Na placu zabaw ciekawie brzmią głosy spanikowanych dzieci, które biegną, wrzeszczą, piszczą tak jakby było ich 10 razy więcej. Dobrze wypadły sceny dynamiczniejsze typu bójka w garażu ze szczękiem łańcuchów,  zgrzytem narzędzi i basowymi uderzeniami kilofa.

Obraz wyraźny pomimo, że dosyć ciemnawy. Wiele scen rozgrywa się przy niewielkim oświetleniu, ale i tak widać szczegóły. Kolory naturalne, nasycone, wszak – mimo iż mroczny to film – sporo w nim świata dziecięcego.  

BONUSY

Zwiastuny.

Beata Cielecka

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.