JAN PAWEŁ II. ŻYCIE PAPIEŻA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jan Paweł II. Życie papieża
Tytuł oryginalny:The Life Of Pope
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2005
Czas trwania:60 min
Kategoria wiekowa:b.o.
Obsada:Peter Stanford, Ian Linden, Madeleine Bunting
Dystrybucja:Best Film
Opis
16 października 1978 roku polski kardynał Karol Wojtyła został papieżem. Co to oznacza i jakich zmian będzie to początkiem, tak naprawdę nie wiedział nikt. Godzinny dokument BBC o Janie Pawle II przedstawia najważniejsze fakty z jego życia i rolę, jaką odegrał w Kościele i na świecie.
Galeria

Opowieść zaczyna się oczywiście w Wadowicach, padają informacje na temat rodziny przyszłego papieża, jego dzieciństwa, młodości, czasów studenckich i przeżyć okupacyjnych. Trochę bardziej szczegółowo omówiona zostaje droga Karola Wojtyły jako młodego księdza, wyjątkowo pracowitego i obdarzonego niespotykaną charyzmą, najmłodszego polskiego biskupa, którym został w wieku 38 lat.

Ponad połowa dokumentu poświęcona jest już postaci Jana Pawła II, pierwszego niewłoskiego papieża od 455 lat, papieża pochodzącego z kraju należącego do bloku wschodniego. Wiele jego poczynań było rewolucyjnych: liczne pielgrzymki, w tym do państw komunistycznych czy do Wielkiej Brytanii, dialog z przywódcami religijnymi z całego świata, wykorzystanie mediów dla celów mówienia o wierze i Bogu (jako pierwszy papież udzielił wywiadu telewizyjnego, płyta „Przekroczyć próg nadziei” osiągnęła status platynowej).

Ostatnie minuty filmu przedstawiają papieża u schyłku życia, gdy zmagał się z bardzo widoczną już chorobą i stanowił swoją osobą żywy przykład dla wielu osób, jak znosić cierpienie.

Największą zaletą dokumentu BBC jest duża ilość materiałów archiwalnych, ciekawie też jest zobaczyć papieża oczyma zachodnich dokumentalistów, którzy obok zasług Jana Pawła II mówią też o jego konserwatyzmie i nieustępliwości w takich kwestiach jak np. antykoncepcja czy rola kobiet w Kościele. Jego wadą jest, nieunikniona przy tak krótkim minutażu, skrótowość.

ASPEKTY TECHNICZNE

Przeważająca część dokumentu to materiały archiwalne, czarno-białe i kolorowe, bardzo różnej jakości. Niektóre zachowały się dość dobrze, na niektórych widać liczne brudy analogowe, szemranie tła, czasem pojawiają się migocące poziome paski. Ostrość i kontrast także bardzo różne, w wypowiedziach nagranych współcześnie dobre, w starszych materiałach słabe. Kolory współczesnych materiałów naturalne, ciepłe, w starszych wyblakłe i mało naturalne.

Dźwięk w Dolby Digital 2.0 to przede wszystkim dobrze nagrane współczesne wypowiedzi (także polskiego lektora słychać bez problemu), w mniejszej części archiwalne nagrania, na których słychać głos papieża lub innych osób oraz modlitwy wiernych.

BONUSY

Brak dodatków.

itk

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::czarno-biały, kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::4
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.