JAK UTOPIĆ DOKTORA MRACZKA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Jak utopić doktora Mraczka
Tytuł oryginalny:Jak utopit doktora Mracka aneb Konec vodniku v Cechach
Gatunek:komedia
Kraj produkcji:Czechosłowacja
Rok produkcji:1974
Czas trwania:94 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Vaclav Vorlicek
Obsada:Jaromir Hanzlik, Libuse Safrankova, Frantisek Filipovsky, Milos Kopecky,
Dystrybucja:Agencja Artystyczna MTJ
Medal:srebrny
Opis
Nieprzypadkowo czeskie bajki lat z 70. – a poniekąd „Jak utopić doktora Mraczka” jest taką współczesną bajką – osiągnęły tak wysoką jakość artystyczną.
Galeria

Bajka jako jedyny gatunek filmowy nie była bowiem podejrzana w objętej rosyjskim „patronatem” Czechosłowacji, a jej twórcom zostawiano względną swobodę artystyczną. Pomimo że akcja „Jak utopić...” dzieje się we współczesnej Pradze, mamy do czynienia ze światem swoistego fantasy.

Otóż w pewnym starym wilgotnym domu nad Wełtawą żyje sobie rodzina wodników-arystokratów Wassermanów i ich podwładnych. Jeden z nich podczas akcji ratowniczej wykazuje się taką odwagą, że władze miasta postanawiają mu to jakoś wynagrodzić i przekwaterować go z zawilgoconego domostwa do suchego bloku. Dla wodników oznacza to oczywiście katastrofę. Jedynym sposobem na uniknięcie eksmisji jest wyeliminowanie zajmującego się tą sprawą prawnika – doktora Mraczka. Niestety, w przystojnym doktorze zakochuje się młoda wodniczka Jana  Vodiczkova i wbrew nakazom Wassermana ratuje mu życie.

Oczywiście to niejedyny zwrot akcji, jaki funduje film, który w Czechach osiągnął status kultowego. Doceniono absurdalny humor, jaki wynikał ze zderzenia przaśnej socjalistycznej rzeczywistości z fantazyjnym światem wodników, którzy przemieszczają się rurami kanalizacyjnymi, zamieniają w karpie, a dusze topielców trzymają w zabytkowych porcelanowych dzbaneczkach.

Drugi smaczek to satyra, której ostrze skierowane jest w ówczesne stosunki panujące w kraju, obecna w partyjnej nomenklaturze stosowanej na zjeździe wodnikowych VIP-ów w Hamburgu. Oberwało się też snobom i karierowiczom pokroju Wassermanów, którzy gonią za dewizowcami, mającymi zapewnić rodzinie lepszą pozycję.

Dialogi powalają, bo wodniki mają zupełnie inne problemy niż zwykli śmiertelnicy – nie mogą np. krzyżować się z ludźmi: kochać się z nimi ani przyjmować ich krwi podczas transfuzji. Tracą wtedy swą moc... i nieśmiertelność.

Pod kątem technicznym „Jak utopić doktora Mraczka” obfituje w iście magiczne sztuczki, a był to czas, kiedy efekty specjalne robiło się na planie w sposób rzemieślniczy, za pomocą specjalnych obiektywów, podwójnych luster tworzących niezwykłą perspektywę albo malowanego tła.

Oglądanie „Jak utopić...” jest jak wejście do tej samej rzeki, choć porzekadło mówi, że nie można wejść do niej dwa razy. To zanurzenie w świat tak rozpoznawalny na pierwszy rzut oka dla dzisiejszych 30- i 40-latków. To jedna z pierwszych ról młodziuteńkiej Libuse Safrankovej (Jana), która role bajkowych księżniczek dzieliła tylko z Janą Nagyową – Arabelą. Z „Arabelą” i osobą sympatycznego Meyera łączy się też nazwisko Vladimira Mensika, grającego jednego z wodników-wyrobników, Karela. No i jeszcze wodnikowy krwiopijca Wasserman w interpretacji Milosa Kopeckiego znanego nam jako dr Strosmajer ze „Szpitala na peryferiach”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Największym mankamentem dźwięku, zapisanego w Dolby Digital Stereo, jest fakt, że nie można niestety wyłączyć polskiego lektora, a miło by było dokładnie słyszeć czeskie dialogi, bo są w tym filmie niezwykle ekspresyjne.

Obraz niewiele się różni od tego, jaki utkwił w naszej pamięci z czasów emisji w TV, czyli z nijaką ostrością, kiepskim kontrastem, z przyczyny którego gubią się, niestety, smakowite szczegóły tła. Kolory bardzo nieapetyczne, bo wypłowiałe. Biel jest lekko szarawa, czerń zresztą też. Sporo brudów analogowych, zjawiska colour crossing, czyli krzyżowania barw, oraz intensywne szemranie tła.

BONUSY

Ano, ano – utonęły w Wełtawie.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:2
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor)
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::6
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.