HISTORIA ŚWIATA

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Historia świata
Tytuł oryginalny:Andrew Marr\'s History of the World
Gatunek:dokument
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2012
Czas trwania:400 min
Kategoria wiekowa:8 lat
Reżyseria:Kathryn Taylor
Obsada:Andrew Marr i inni
Dystrybucja:Best Film
Medal:złoty
Opis
BBC to od lat jeden z najlepszych dawców wiedzy o świecie: przyrodzie, człowieku, kosmosie.
Galeria

Tym razem zaproszeni zostaliśmy na przygodę historyczną, przegląd dziejów ludzkości od samego początku po czasy współczesne. Opowieść dzieli się na 8 części i każdej towarzyszy jakaś myśli przewodnia, która dominowała w danej epoce, np. era imperiów czy era grabieży. „Historia świata” nie jest zwykłą, nudną lekcją o tym, co już minęło. Nie jest, bo pomimo edukacyjnych klimatów, wywołuje w nas prawdziwe emocje: żal, litość, czy zdumienie. Może dlatego też, że w większości przypadków o wielkich rzeczach, wojnach religiach i wynalazkach mówią zwyczajni ludzie, jakimi, jeśli jest reinkarnacja, mogliśmy być my... To głównie ich historie przybliżają nam specyfikę i charakter dokonujących się zmian, to przeobrażeń w ich życiu jesteśmy świadkami. W dawnych czasach są to głównie zmarli, których szczątki odkopano i zbadano, by mogły nam powiedzieć jaką śmiercią zginął ich „właściciel” (ofiara w pałacu Knossos na Krecie). Czasem są to tabliczki czy pergamin, na których zapisano zwyczajne historie ludzkie: ot egipska matka skarży się, że nie opiekują się nią dzieci, a idąca na męczeńską śmierć młoda chrześcijanka opowiada o niezwykłym śnie, jaki śnił się jej przed pójściem na arenę. Wielkie postacie też mają swój głos. Księcia Asokę poznajemy w momencie, gdy przechadzając się po bitewnym pobojowisku, pod wpływem ogromu cierpienia, jakiego był przyczyną, dokonała się w nim przemiana duchowa. Zobaczymy Lwa Tołstoja, który chciał rozdać chłopom ziemię, a oni… nie chcieli jej przyjąć i okrutnego cesarza Chin, Qin Shi Huanga, który tak bardzo pragnął nieśmiertelności, że zapłacił za nią życiem… Zdumiewająca (a właściwie zrozumiałe) jak wiele w historii ludzkości zajmują wojny podboje, grabieże i rewolucje, zdrady, podłości i postęp. Syn Shahdżahana twórcy najpiękniejszej budowli na Ziemi, Tadż Mahal, w imię religii i władzy, zostaje bratobójcą i tyranem, więżącym swego ojca, hiszpański konkwistador Pizarro w imię podobnych wartości, łamie słowo i morduje Atahualpę, władcę Inkaskiego, który by zachować życie spełnił wszystkie jego żądania.

Pomimo tego, że akurat historia nie jest mi obca, kilka wątków w serialu było dla mnie zaskoczeniem. Jak choćby sprawa z porwaniem i oswajaniem Aborygena, Bennelonga; sposób, w jaki Alchwarizmi, perski astronom i matematyk obliczył obwód kuli Ziemskiej, czy historia Manhattanu, w której dużą rolę odegrała… gałka muszkatołowa i holendersko-angielska wojna o nią, tocząca się na terenie pewnej egzotycznej wyspy.

Film ma znakomite zdjęcia, wartko toczącą się akcję i świetny, scenariusz, który sprawia, że ani na chwilę nie gaśnie nam uwaga. Jeśli uczyć historii młodych, a nieco starszym ją przypominać to ten sposób wydaje się strzałem w dziesiątkę!

ASPEKTY TECHNICZNE

Szkoda, że mamy do czynienia tylko ze stereo, bo tak wiele w serialu scen bitewnych, że omija nas tym sposobem sporo wrażeń. Wynagradza nam to polski lektor, o głosie, którym potrafi zaintrygować słuchaczy.

Obraz momentami bajecznie kolorowy, zwłaszcza wtedy, gdy widzimy szerokie panoramy stepów mongolskich, nieskończone przestrzenie pustyni Nasca, czy ogrody przyszłego Buddy. Cała gama pięknie nasyconych kolorów maluje historie świata, tylko chwilami obraz nabiera ciemniejszych odcieni i ma większy, mroczniejszy kontrast (sceny bitew). Czerń monetmai szarawa przez większość czasu jest głęboka. Użyto specyficznych filtrów, zmiękczających intencjonalnie zdjęcia. Zdarzają się szemrania tła czy falowania krawędzi. Podczas ruchu też występuje smużenie. Ale nawet nie zauważamy tych usterek. Poza tym to dokument i nawet jak ma fabularną formę może nie być idealny.

BONUSY

Zwiastuny innych kolekcji sygnowanych marką BBC.

veroika

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowe
Liczba scen::2 płyty x 4 odcinki
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.