GRZESZNY ŻYWOT FRANCISZKA BUŁY

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Grzeszny żywot Franciszka Buły
Tytuł oryginalny:Grzeszny żywot Franciszka Buły
Gatunek:komedia, kostiumowy
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:1980
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Janusz Kidawa
Obsada:Andrzej Grabarczyk, Jerzy Cnota, Grażyna Szapołowska, Halina Wyrodek, Marian Dziędziel, Mirosław Krawczyk, Adam Baumann, Henryk Stanek
Dystrybucja:Epelpol
Opis
Jak to się na Śląsku przed wojną żyło.
Galeria

Film Janusza Kidawy to rodzaj plebejskiej ballady, która doskonale oddaje atmosferę przedwojennego Śląska. Tego robotniczego, wisusowskiego, w którym niepomierną rolę odgrywał humor pozwalający choć na chwilę odetchnąć od znoju codziennego życia. Centralną postacią opowieści jest Franek Buła, członek zespołu elwrów, wędrownej trupy cyrkowo-komediowej, który nade wszystko ceni sobie wolność. Jego losy śledzimy od chwili narodzin aż po wybuch II wojny światowej (a urodził się w dramatycznej chwili, gdy ważyły się losy Śląska). Jego rodzice byli polskimi patriotami, tak jak prawie wszyscy bohaterowie filmu. Na ogół są sportretowani jako ludzie przyzwoici, pogodni, choć może nie święci, jak sam Franek Buła.

W grzesznym żywocie Buły jest miejsce i na dziecięce zauroczenie małą arystokratką, i na dorastanie, biedę, pracę w biedaszybach, kontakty z komunistami, przemyt, aż wreszcie działalność we wspomnianej grupie elwrów, którzy najbardziej pasowali do jego niezależnej natury.

Obraz Kidawy został zrealizowany z udziałem aktorów profesjonalnych oraz posługujących się piękną gwarą śląską naturszczyków. Pisząc scenariusz, reżyser odwołał się do własnych doświadczeń (młodość spędził w leżących blisko Katowic Świętochłowicach) oraz wspomnień znajomych Ślązaków. W rezultacie powstał z tego niepowtarzalny, pełen humoru i bardzo realistyczny portret tego regionu i jego przedwojennego folkloru.

Film ukazuje się w cyklu „Słynne polskie filmy”.

ASPEKTY TECHNCIZNE

Wiadomości nie są najlepsze. Obraz jest marny, bardzo zaziarniony i zabrudzony, a poza tym prążkowany, dokucza mu także szemranie tła. Ostrość nie najlepsza, a kolory bardzo ciemne i nienaturalne. Szczegóły widać słabo. Dźwięk nieco stłumiony.

BONUSY

Brak.

ren
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:1
Dźwięk:2
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.33:1, 4:3
Dźwięk::Dolby Digital 2.0
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::brak
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::brak
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.