GRA SZPIEGÓW

Nasza ocena:4
Tytuł polski:Gra szpiegów
Tytuł oryginalny:The Courier
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2020
Czas trwania:107 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Dominic Cooke
Obsada:Benedict Cumberbatch, Merab Ninidze, Rachel Brosnahan ,Jessie Buckley
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Old schoolowy film szpiegowski

Benedict Cumberbatch jako brytyjski biznesmen, który otrzymuje od CIA niezwykle ryzykowną misję, od której zależy bezpieczeństwo świata.

Początek lat 60-tych XX wieku. Świat pogrążony jest w zimnej wojnie. Napięcie między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Sowieckim osiąga apogeum, grożąc wybuchem III wojny światowej. W tej sytuacji biznesmen z Londynu – Greville Wynne otrzymuje od CIA i brytyjskiego wywiadu propozycję nie do odrzucenia. Ma nawiązać kontakt z wysokiej rangi sowieckim oficerem, Olegiem Pieńkowskim, który dysponuje tajnymi planami Moskwy.

Greville Wynne i Oleg Pieńkowski to postacie autentyczne, podobnie jak i filmowe wydarzenia, przedstawione w opowieści która swym przebiegiem przypomina „Most szpiegów” z Tomem Hanksem. Oba filmy to solidne, dobrze zagrane kino szpiegowskie. Oba też wpuszczają do owego świata osoby z zewnątrz. W „Moście…”  był to adwokat, tutaj to biznesman, bardziej zaaferowany sprzedażą i zyskiem niż wielką polityką. Ale jest też ojcem dla którego przyszłość jego syna, być może skazanego na śmierć w wyniku wybuchu wojny atomowej, której zagrożenie da się w filmie wyczuć staje się kluczowym ZA dyktującym jego decyzje, by zostać kurierem i zapobiec wojnie. Benedict Cumberbatch gra Wynne’a spokojnie i bez zbędnego dramatyzmu, oddając pola Merabowi Ninidze (Oleg Pieńkowski) jakby wiedząc że to tamten gra ważniejsza w tym tandemie postać.  Motyw ich przyjaźni jest w tym filmie szczególnie przejmujący, a głębia i wielowarstwowość ich relacji zwłaszcza pod koniec tragicznego finału daje do myślenia… Połączyła ich nie tylko wspólna „walka”, ale i zwyczajna ludzka przyjaźń, dla której warto było zaryzykować życie. Po dobrym początku, stonowanym środku, finał tej opowieści jest właściwie do przewidzenia, ale i tak trzyma w napięciu widza. To nieco oldschoolowy film, w którym słowa lojalności i prawda miały więcej znaczenia niż obecnie i w czym… tkwi jego urok. Za każdym razem, gdy w kinie widzę przaśną szarość lat głębokiego komunizmu tak jak tu bardzo oddaną, zastanawiam się jak można było w tej nijakości tkwić i nie zwariować... A za każdym razem, gdy dane mi jest odczuć – tak jak w Grze szpiegów” klimat wzajemnej podejrzliwości czasów gdy partia mówiła „kto wróg, a kto przyjaciel” cieszę się, że istnieją jednostki ludzkie które mają siłę razem powiedzieć NIE.

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.39:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::Dolby Digital 5.1
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.