ESSENTIAL KILLING

Data premiery:10.03.2011Nośnik:DVDBlu-ray
Tytuł polski:Essential Killing
Tytuł oryginalny:Essential Killing
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Irlandia, Norwegia, Polska, Węgry
Rok produkcji:2010
Czas trwania:83 min
Kategoria wiekowa:18 lat
Reżyseria:Jerzy Skolimowski
Obsada:Vincent Gallo, Emmanuelle Seigner, David L. Price, Nicolai Cleve Broch, Stig Frode Henriksen, Zach Cohen, Iftach Ophir
Dystrybucja:TiM Film Studio
Opis

Survival, ale z podtekstem.

Galeria

Temat tego filmu niejako sam wprosił się reżyserowi Jerzemu Skolimowskiemu, który chciał nakręcić film w okolicach swojego domu na Mazurach i przemyśliwał o lotnisku w Szymanach i lądujących na nim amerykańskich samolotach z jeńcami-talibami, ale nie miał zamiaru robić manifestu politycznego. Pomysł skrystalizował się, gdy reżyser w okolicy słynnego lotniska omal nie stoczył się swym samochodem w przepaść. Idea więźnia uciekającego z więziennej karetki, która ulega wypadkowi, i jego dramatyczna walka o przetrwanie w obcym, niegościnnym kraju, to było właśnie to. I tak powstał film, który nie godzi bezpośrednio w nikogo, ale pokazuje deprawujący charakter wojny. Każdej wojny.

Główny bohater, Mohammed z Afganistanu, zabija trzech przypadkowo spotkanych amerykańskich żołnierzy, bo gdyby tego nie zrobił, zostałby uznany za terrorystę, pojmany, może torturowany lub zabity. Niestety, tak się właśnie dzieje i Mohammed zostaje ostatecznie przewieziony do kraju, którego nazwy nie zna. Widz zresztą też nie, choć ludzie ścigający zbiegłego mówią po polsku – nie to się zresztą liczy. Liczy się dramatyczna walka Mohammeda o przetrwanie i to, co człowiek jest w stanie zrobić, aby przeżyć. Mimo jednak że posuwa się do zbrodni, widz sekunduje jego ucieczce, bo dla ścigających go jest jedynie tropioną zwierzyną, sk…, którego trzeba za wszelką cenę dopaść i zabić.

Jak wiele można powiedzieć, nie używając praktycznie słów! Mohammed ani razu nie odzywa się na ekranie, a mimo to stał się przejmującym symbolem odczłowieczenia, które przynosi z sobą wojna. Odczłowieczenia każdej z walczących po obu frontach stron.

„Essential Killing” to mistrzowski, oszczędny w środkach wyrazu film, który przemawia do widza głównie obrazami i kryjącym się za nimi przesłaniem. Przyjęty owacyjnie na 67. MFF w Wenecji, był tam nominowany do nagrody Złotych Lwów i otrzymał Nagrodę Jury, a grający główną rolę Vincent Gallo Puchar Volpi. 7 marca Polska Akademia Filmowa wyróżniła obraz Jerzego Skolimowskiego Orłami 2011 w czterech kategoriach: najlepszy film, reżyseria, montaż oraz muzyka. Reżyserowi serdecznie gratulujemy!

ren

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.