DWUNASTU ODWAŻNYCH

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Dwunastu odważnych
Tytuł oryginalny:12 Strong
Gatunek:wojenny
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2018
Czas trwania:125 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Nicolai Fuglsig
Obsada:Chris Hemsworth, Michael Shannon, Michael Peña, Trevante Rhodes, Navid Negahban
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Konno na czołgi.
Po zamachach z 11 września 2001 roku Amerykanie wysyłają do Afganistanu oddział specjalny pod wodzą kapitana Mitcha Nelsona. Jego zadaniem jest nawiązanie współpracy z dowodzącym siłami Sojuszu Północnego generałem Dostumem celem wspólnej walki z talibami i ich sojusznikami z Al-Kaidy. Amerykanie muszą pokonać nie tylko wzajemną nieufność i bariery kulturowe, ale także nauczyć się od walczących konno mudżahedinów trudnej sztuki przetrwania w pustynnych realiach.

Historia na pozór wydaje się dość nieprawdopodobna i mocno podkoloryzowana, ale kiedy czyta się materiały powstałe przy okazji realizacji filmu a dotyczące prawdziwej historii ”Horse Soldiers” okazuje się, że niewiele „faktów” naciągnięto. Prawdą jest nawet, że Amerykanie mieli przy sobie kawałek stalowej części jednego z wieżowców WTC oraz to że jedynie kilku z nich miało okazję wcześniej siedzieć w siodle, a nikt wcześniej nie walczył w taki sposób przeciwko czołgom. „Horse Soldiers” faktycznie zostali zrzuceni na teren Afganistanu (po nich trafiły tam jeszcze 3 drużyny) by pomóc w ofensywie przeciwko Talibom, a ich misja przez cały miesiąc była okryta tajemnicą. Faktem też jest, że wsławiony okrucieństwem generał Dostum zignorował dar w postaci karmy dla koni a przyjął od nich rosyjską wódkę… W tym filmie jest mnóstwo prawdy historycznej... i mało prawdy człowieka jako takiego. W „Dwunastu odważnych” nie ma bowiem zbyt wiele postaci, które zaskarbiłyby naszą uwagę. A nawet jeśli są (takie jak grany przez Chrisa Hemswortha Micth Nelson) to ich relacje z otoczeniem wydają się mało wiarygodne. Trudno mi uwierzyć, że wymiana słów i myśli pomiędzy Nelsonem a Dostumem ograniczała się do kilku stereotypowych banałów. To dialogi postaci pomnikowych, a nie zwyczajnych ludzi, którzy tak samo ryzykują życiem i tak samo cuchną potem i brudem. Zabrakło mocnych dramatycznych scen, z których pamięta się chociażby „Helikoptera  w ogniu” gdzie każda postać odcisnęła na taśmie swoją „linię papilarną”, nawet jak scena z jej udziałem trwała kilka minut. „Dwunastu odważnych” zapamięta się być może z kilku ujęć szarży konnej na ciężkie pancerne działa i czołgi, co niewątpliwie gdzieś tam z mroków pamięci wydobędzie wajdowską „Lotną”. I znów potwierdziło się, że to sceny batalistyczne wychodzą z takich produkcji obronną ręką. Słowem: ciekawy epizod wojenny z mniej dopracowaną stroną „ludzką”.

ASPEKTY TECHNICZNE

„Dwunastu odważnych ” to smakowite danie dla miłośników wojennych dźwięków. Usłyszmy cały wachlarz batalistycznych odgłosów (bomby, helikoptery, wystrzały) i to rozseparowanych z całą pieczołowitością i dbałością o realizm. Jeśli wśród skał trwa kanonada strzałów to ostrzał jest wyraźnie ukierunkowany. Jeśli eksplodują pociski „katiuszy”, to pojedyncze odłamki skał i ziemi przecinają powietrze tuż nad naszymi uszami. Efektownie wypadają sceny szarży, kiedy w centrum brzmią artyleryjskie odgłosy, a z tyłów dochodzi skrzypienie skórzanych uprzęży i osypujący się spod kopyt piasek.

Obraz bardzo dobry. Ostre jak brzytwa krawędzie przedmiotów i świetny kontrast, co w tego rodzaju filmie jest dodatkowym atutem, bo widać każdą kroplę potu na pokrytych błotem twarzach, każdy odprysk pocisku czy grudkę ziemi podrywaną wybuchem. Kolory naturalne z dominantą rdzawo-beżowo-zielonych. 

BONUSY

Booklet.   

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:5
Dźwięk:5
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::booklet
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.