DELIRIUM

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Delirium
Tytuł oryginalny:Delirium
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2018
Czas trwania:92 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Dennis Iliadis
Obsada:Topher Grace, Genesis Rodriguez, Patricia Clarkson, Callan Mulvey
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Sam w strasznym domu.

Tom spędził kilkanaście lat na zamkniętym leczeniu w zakładzie psychiatrycznym. Lekarze warunkowo pozwolili mu opuścić szpital i zamieszkać w rezydencji zmarłych rodziców, ograniczając opiekę do codziennego telefonicznego nadzoru. Ogromny opustoszały dom początkowo budzi fascynację Toma i daje wiele możliwości cieszenia się odzyskaną wolnością. Jednak po pewnym czasie mężczyzna odkrywa, że w budynku dzieje się coś niepokojącego. Czy rzeczy, które widzi i których doświadcza mają miejsce naprawdę? A może to jedynie wytwory jego nie do końca zdrowego umysłu? A co, jeśli dom jest nawiedzony?

Ogromny, opustoszały dom w którym dzieje się dziwne rzeczy nieodmeinei musi przywoływać na myśl „Lśnienie” Stanleya Kubricka i powiem szczerze że atmosfera tego filmu bardzo tamta przypomina. Labirynty korytarzy, sekretne miejsca, kryjówki w których znajdują się dziwne rzeczy, pojawiające się znikąd zjawy… te wszystkie tricki scenograficzne pomagają zbudować niezły punkt wyjścia do opowiadanej historii. A sama historia już mocno psychodeliczna, bo oto w kilka dni po samobójczej śmierci ojca ze szpitala psychiatrycznego do owego domu trafia jego syn odsiadujący karę za udział w zabójstwie. Syn jest wprawdzie zaburzony, ale to co go otacza każe nam się zastanawiać czy aż na tyle? Ten film (podoben jak Lsneinei do pewnego momentu) można interpretować na dwa sposoby i oba wydaja się równie prawdopodobne. Kluczem jest odpowiedź na pytanie czy to co się dzieje, dzieje się w chorym umyśle Toma czy raczej dzieje się naprawdę, a jego choroba ma nam tylko zaciemnić realny obraz sytuacji. W tym filmie dochodzi do wszystkiego wątek związany z niemożnością ucieczki, a nawet wyjścia poza drzwi. Unieruchomienie Toma za pomocą elektronicznych kajdanek skazuje go na uwięzienie, ale też zmusza do rozwiązania zagadki jaka ma związek z tajemniczym zniknięciem matki i zbrodnią sprzed laty. Pojawienie się w domu jego brata odsiadującego wyrok, mocno wykraczające poza rutynowe działanie zachowanie jego kuratorki czy tworząca się relacja z dziewczyną z supermarketu to postaci, które odegrają ogromną rolę w dochodzeniu do prawdy. „Delirium” jest sprawnie zrobionym horrorem, który powoli przeradza się w rasowy thriller. Film trzyma w napięciu pomimo pewnych nielogiczności fabuły i oczywistych momentów pojawiania się zjaw. Strzałem  w dziesiątkę było obsadzenie Tophera Grace. To bardzo dobry aktor, dysponujący dużym wachlarzem środków wyrazu potrafiący  przekonująco oddać swoje emocję nawet w nieracjonalnej sytacji. Poza tym jest bardzo prawdziwy w swoich reakcjach na własne wątpliwości co do swej poczytalności.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwiękowo ciekawie. Pomimo przeważającej ciszy ten stary dom jest bardzo głośnym miejscem. Szmery, chroboty, puknięcia i skrzypnięcia są dobrze rozseparowane. Sceny akcyjne z mocnym basowym pazurem. Obraz z dobrym kontrastem i ostrością. Barwy naturalne, acz stonowane.

DODATKI

Tylko zwiastuny.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.85:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.