DAAS

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Daas
Tytuł oryginalny:Daas
Gatunek:kostiumowy, kryminał
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2011
Czas trwania:102 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Adrian Panek
Obsada:Mariusz Bonaszewski, Andrzej Chyra, Robert Gonera, Olgierd Łukaszewicz, Jan Nowicki, Sławomir Orzechowski, Danuta Stenka, Maciej Stuhr
Dystrybucja:Best Film
Opis
Niebezpieczny szarlatan.
Galeria

XVIII wiek. Hrabia Jakub Frank ogłasza się mesjaszem i zakłada sektę. Jednym z jego wyznawców jest Jakub Goliński. Po opuszczeniu sekty (w której została jego żona) jego życie jest zagrożone. Sytuację tę i przestępstwa popełnione przez jego bylego guru Goliński opisuje w skardze do urzędującego na wiedeńskim dworze radcy Henryka Kleina. Zaniepokojony możliwością dokonania przez Franka zamachu stanu Henryk Klein podejmuje śledztwo. Jednak nawiedzony szarlatan to przeciwnik groźniejszy, niż Klein początkowo sądził.

„Daas" to jeden z niewielu, jeśli nie jedyny ostatnimi czasy, polski film kostiumowy niebędący adaptacją dzieła literackiego. Film jest pierwszym pełnometrażowym filmem reżysera Adriana Panka (po dwóch krótkometrażowych). Pierwsze co „Daas” wyróżnia, to na pewno znakomite, bardzo klimatyczne, oddające doskonałość scenografii zdjęcia z nawiązującymi do malarskich dzieł kompozycjami kadrów; próba zabicia leżącego w wannie Franka nawiązuje do „Śmierci Marata” Jacquesa-Louis Davida. Nieco kłopotu sprawia narracja filmu sprowadzająca widza na manowce, z zupełnie nieoczekiwanie pojawiającymi się krótkimi reminiscencjami-epizodami z czasów, gdy Goliński „wierzył”, a dotyczących losów jego syna i żony, którą uwiódł mu Frank. Równie mocno jednak, jeśli nie bardziej, zajmuje nas los radcy Kleina, którego poznajemy w chwili, gdy jego życie zawieszone zostaje w próżni, za sprawą dotkniętej udarem młodej żony… To właściwie warstwa obyczajowa – losy tych dwu ludzi, których zetknęło ze sobą przeznaczenie, są ciekawsze od prowadzonego przez Kleina dochodzenia dotyczącego spisku na życie cesarza, pełnego dziwnych masońskich układów i knowań.

Jeżeli chodzi o obsadę, to świetne są zarówno role pierwszoplanowe (bardzo dobry Andrzej Chyra jako Jakub Goliński i Mariusz Bonaszewski w roli Henryka Kleina), jak i epizody – genialna rólka Danuty Stenki w roli Hrabiny!

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolorystyka filmu bardzo specyficzna, dodająca mu eleganckiego dostojeństwa! Film nie epatuje orgią kolorów – mamy do czynienia zaledwie z kilkoma barwami, ale za to z całym wachlarzem ich tonacji. Zwłaszcza brązy są niezwykle piękne – lekko złotawe i połyskliwe. Reminiscencje różnią się znacznie od ujęć czasu akcji filmu. Kadry te są świetliste, pokryte mgiełką czy też lekko przezroczystym woalem. W obu rodzajach kadrów bez trudu wyławiamy rzucające się w oczy detale – wirujące drobinki kurzu widoczne na tle porannego ostrego światła bijącego z okna, plamy brudu i krwi pojawiające się na kunsztownych czy też chłopskich ubraniach, pojedyncze włoski odstające od peruk czy też pieprzyki na ciałach kobiet.

Dźwięk dookólny dosyć subtelny. W tyłach pojawia się właściwie tylko odgłos kół powozów i końskich podków stukających po kocich łbach lub gwar rozmów na balu maskowym. Głos z offu mocny i dobrze słyszalny nawet jako szept. Sporo bardzo ciekawej muzyki wyboru lub autorstwa Issidorosa Papadakisa. Zachwyca nie tylko kunsztowny, bogaty w formie barok, ale i świetne wokalizy oraz chóry utrzymane w stylistyce pieśni religijnych.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

itk/ veroika

Premiera DVD: 8.03.2012

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::12
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.