CZYSTY JAK ŁZA

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł oryginalny:Whitewash
Gatunek:obyczaj
Kraj produkcji:Kanada
Rok produkcji:2013
Czas trwania:87 min.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Emanuel Hoss-Desmarais
Obsada:Thomas Haden Church, Emanuel Hoss-Desmarais, Vincent Hoss-Desmarais, Anie Pascale, Marc Labreche
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Ucieczka przed wyrzutami sumienia.
Galeria

Bruce pracuje jako kierowca śnieżnego pługa w prowincjonalnym miasteczku w Quebecu. Pewnego dnia podczas pracy, niezbyt trzeźwy, przejeżdża człowieka. Ukrywa jego ciało, odjeżdża w leśne ostępy, by umknąć przed ewentualnym pościgiem. Tam, wśród kopiastych śniegów, śpiącego w kabinie pługa, dopadają do wspomnienia – kłopoty z alkoholem, utrata pracy i prawa jazdy, rozbite małżeństwo… Ucieczką od tego wydaje się znajomość z Paulem, mężczyzną z miasteczka, którego Bruce ratuje przed samobójstwem.

Bardzo tania produkcja, która gatunkowo należy do dramatu psychologicznego (z elementami thrillera, gdyż czasem umysł głównego bohatera płata mu niespodzianki, a i Paul okaże się nie tym, kim myślimy). To opowieść o ucieczce od dawnego życia, próbach ucieczki od wyrzutów sumienia, niszczeniu życia przez nałóg. Trudna w odbiorze, niespiesznie opowiedziana, wizualnie mało efektowna, ale porządnie wyreżyserowana, kilka sekwencji trzyma w napięciu – chociażby ta, w której dziecko odkrywa obecność zmarzniętego Bruce’a w szopie przy domku. Kilka nagród i nominacji na pomniejszych festiwalach filmowych „Czysty jak łza” zdobył i z pewnością jest to obraz, który bardziej wyrobionym kinomanom przypadnie do gustu.

ASPEKTY TECHNICZNE

Obraz jest de facto monochromatyczny, przeważa zimowa, a więc o wielu odcieniach biel, złamana czerniami, brązami i szarościami. Obraz jest stosunkowo mało skontrastowany, czasem umyka sporo szczegółów tła, zwłaszcza że wiele scen rozgrywa się w mroku ciasnej kabinki śnieżnego pługa lub w ciemnym lesie.

Za to dźwięk jest tak sugestywny, że po plecach przechodzą ciarki z zimna (co w porze letniej jest nawet sympatyczne). W tyłach hula wiatr: gwiżdże i wyje, a ponieważ sporo takich scen podczas seansu więc przestrzeń dźwiękowa jest idealnie wypełniona. Do tych klimatycznych, dochodzą odgłosy ludzkie: chrzęst śniegu pod stopami, basowy trzask łamanych przez jego pług gałęzi, podczas rajdu po lesie, czy uderzenie maszyny w ciało mężczyzny stojącego na drodze. Ciekawie brzmią odgłosy lasu: charakterystyczny stukot drzew podobny do naciągania cięciwy czy pojedyncze, ale wyraźne świergoty ptaków. Temu wszystkiemu towarzyszą bardzo zgrabne i dynamiczne, jak na taki niespieszny film, rytmy gitary klasycznej.

BONUSY

Tylko zwiastuny.

Jan/veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.