CZĘŚCI ZAMIENNE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Części zamienne
Tytuł oryginalny:Spare Parts
Gatunek:komedia, obyczaj
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2015
Czas trwania:110 min.
Kategoria wiekowa:12 min.
Reżyseria:Sean McNamara
Obsada:George Lopez, Marisa Tomei, Jamie Lee Curtis, Carlos PenaVega, Alexa PenaVega
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Przez zabawę do nauki, przez naukę do sukcesu. 
Czwórka nastoletnich emigrantów z Meksyku, uczących się w prowincjonalnej szkole w Arizonie, za namową nauczyciela postanawia podjąć wyzwanie i przystąpić do organizowanego pod patronatem NASA konkursu robotyki. Nie mają funduszy ani doświadczenia, ale wierzą, że uda im się zbudować robota, który zapewni im zwycięstwo i otworzy przed nimi bramy najlepszej uczelni na świecie - Massachusetts Institute of Technology.

Całkiem nieźle trzymające nas w napięciu, zwłaszcza w końcówce,  „Części zamienne” powinny być lekturą obowiązkową nauczycieli, którzy mają ambicję zarazić uczniów pracą w projekcie, choć niektórzy określiliby to mianem pracy zespołowej jaką pamiętają z czasów PRL-u. Film świetnie pokazuje, że jego młodzi bohaterowie  dopiero w drużynie są silni, wtedy gdy są jednym organizmem. Pojedynczo. Lub walcząc ze sobą niczego nie są w stanie zdziałać: świetny teoretyk potrafi obliczyć wszystko i wszystko przewidzieć, ale manualni leży. Zaś złota rączka ledwo czyta, ale skonstruuje wszystko przy użyciu najbardziej zaskakujących (i tu zagadka – co najlepiej wchłania wodę i jest pod ręką?) przedmiotów. Tak czy inaczej chodzi w filmie o to, że można przekonać młodych ludzi do wspólnego wysiłku wykraczającego poza ramy „podstawy programowej”, jeśli tylko pokaże się jej…cel!. To też film o tym jak postępować z tzw. trudną młodzieżą, która być może trudną nie jest, ale łatwiej nam tak sądzić. Czemu? Bo wtedy wystarczy przyklejenie łatki, by móc upchnąć delikwenta w edukacyjnej szufladce z napisem „bez szans”. Film pokazuje – a nie jest to bynajmniej bajka, ale historia autentyczna – że ci, którzy ciągle słyszą, że są beznadziejni i niczego nie potrafią nie muszą spełniać naszych, negatywnych względem nich, oczekiwań; nie muszą – ku naszej uciesze - stoczyć się na dno jako chuligani i przestępcy, byśmy mogli zatriumfować sentencją „a nie mówiłem!”. Mogą pokazać kim są i udowodnić, że i na nich spłynął jakiś boski talent. Bardzo ładny, który choć nie ma ambicji być dramatem psychologicznym mądrze pokazuje kawałek życia. Prawdziwego!

ASPEKTY TECHNICZNE

Subtelne odgłosy tła, w których pobrzmiewa życie domu, gwar szkolnego korytarza czy dźwięki eksperymentów w pracowni. Od czasu do czasu trzasną drzwi, głośniejsza jest też bijatyka na schodach. W czasie pokazu słychać w tyłów oklaski i dźwięki dzwonka.

Obraz ma ciepły koloryt charakterystyczny dla Południa Stanów Zjednoczonych, jest więc dużo oranżu, beżu, brązów. Kontrast jest średni, podobnie jak ostrość, która lekko niedomaga. Chwilami falują krawędzie i szemrze tło.   

BONUSY

Zwiastuny.

Veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.