CHŁOPAKI NIE PŁACZĄ

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Chłopaki nie płaczą
Tytuł oryginalny:Chłopaki nie płaczą
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2000
Czas trwania:96 min
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Olaf Lubaszenko
Obsada:Maciej Stuhr, Wojciech Klata, Cezary Pazura, Mirosław Zbrojewicz, Michał Milowicz, Bohdan Łazuka
Dystrybucja:Best Film
Opis
Podobno najlepszym lekarstwem na trądzik jest seks.
Galeria

Nieśmiały Oskar postanawia skorzystać z tego lekarstwa, a ponieważ nie ma dziewczyny, a żadna nie chce się z nim umówić, jego przyjaciel Kuba, student akademii muzycznej, namawia go na wynajęcie dziewczyny z agencji. Oskar zamawia dwie dziewczyny (druga dla Kuby), a kiedy przychodzi do zapłaty za ich usługi, okazuje się, że Oskar nie ma aż tylu pieniędzy. „Ochroniarz” dziewczyn zabiera więc cenną afrykańską figurkę (ale za to pozostawia Oskara żywego, razem z jego trądzikiem).

W tym samym czasie kiedy obaj przyjaciele zmagają się z trudami dnia powszedniego (wspomniany trądzik, dziewczyny, kłopoty na studiach), zamierzają sfinalizować swoje interesy gangsterzy Fred i Grucha oraz właściciel nocnego klubu i agencji towarzyskiej w jednym, zwany Szefem. Pech chce, że kiedy w oczekiwaniu na zjawienie się Szefa Fred i Grucha w towarzystwie ciapowatego syna Szefa – Bolca – i „opiekunem” dziewczyn wymieniają poglądy na temat kultury na zapleczu agencji, zjawia się tam Kuba z pieniędzmi i prośbą o zwrot afrykańskiej figurki. Gangsterzy nie przyjmują jego tłumaczeń za dobrą monetę i postanawiają go zabić. Jednak kula posłana nienawykłą do zabijania ręką Bolca trafia nie w tego, w kogo trzeba. I tu się sprawy komplikują.

W obsadzie, i to zarówno w rolach pierwszo-, jak i drugoplanowych, same dobre nazwiska: Cezary Pazura, Maciej Stuhr, Mirosław Zbrojewicz, Bohdan Łazuka, Leon Niemczyk i tak w sumie można by wymienić całą listę obsadową. Aktorzy grają bardzo dobrze, bawią się swoimi rolami, co idealnie pasuje do klimatu filmu, w którym czuć skłonność do zgrywy jego twórców po obu stronach kamery. Dialogi sprawiają momentami wrażenie napisanych z myślą o tym, by stać się kultowymi. Lepiej wypadają te z pozoru zwyczajniejsze (np. rozmowy Kuby i Oskara) i te czysto pastiszowe (jak ten nad frytkami). Niezły jest humor sytuacyjny, zwłaszcza seans „Śmierci w Wenecji” Viscontiego.

W swoim gatunku „Chłopaki nie płaczą” są filmem dobrym i sprawnie zrobionym (napisanym, zagranym, zmontowanym). Oczywiście to nie ta sama półka co „Rejs” czy „Sami swoi”, czy z nowszych „Dzień świra”, ale i tak jest to półka wyższa niż niższa.

Film wydany w serii „Kanon filmów polskich”.

ASPEKTY TECHNICZNE

Ostrość obrazu dosyć zmiękczona, w trakcie całej projekcji od czasu do czasu pojawiają się minimalne zabrudzenia. W ciemniejszych ujęciach pojawia się szemranie tła. Paleta barw ciepła, momentami nawet kolory wydają się przecieplone. Czerwień, zieleń i niebieski – intensywne. Kolorystyka poszczególnych scen jest odmienna – przykładowo te początkowe w klubie, oświetlane przez światła reflektorów, są zdecydowane i chłodne, w szpitalu – to wyblakłe błękity i lśniąca biel, scena kopania sobie grobu w lesie przez Kubę jest pełna jasnej zieleni i złotego słonecznego światła, podobnie sielankowo prześwietlona jest scena z udziałem Gruchy i jego nowej dziewczyny. Czerń jest nasycona, niestety gubią się na niej szczegóły.

Większość akcji, czyli głównie rozmowy, ale także odgłosy strzałów, rozgrywa się w przednich głośnikach, z boków dolatuje muzyka, od czasu do czasu odgłos przejeżdżającego samochodu czy dźwięki tła. Dialogi są wyraźne i dobrze słyszalne.

BONUSY

W dodatkach krótkie wypowiedzi Olafa Lubaszenki (2.21 min), Macieja Stuhra (1.47 min), Cezarego Pazury (3.15 min) i Mirosława Zbrojewicza (1.33 min) na temat filmu, scenariusza i postaci, które odtwarzają. Prócz tego dwie sceny wycięte (0.54 i 0.42 min), nie wnoszące niczego nowego do fabuły, oraz teledysk do piosenki w wykonaniu Michała Milowicza (3.36 min). Dodatki zamyka zwiastun. Ten ostatni oraz sceny wycięte nie są wymienione na okładce.

Tak jak w innych filmach z tej serii twarda okładka prócz płyty zawiera również książeczkę na temat filmu. 

itk

Data premiery: 29.06.2011

CIEKAWOSTKI - CHICHOT PRL-u

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:3
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1, Dolby Digital Stereo
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG, PL/N
Płyta::1-warstwowa
Liczba scen::24
Bonusy::wywiady, zwiastun, sceny niewykorzystane, broszura, teledysk
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.