CHANEL I STRAWIŃSKI

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:Chanel i Strawiński
Tytuł oryginalny:Coco Chanel & Igor Stravinsky
Gatunek:biograficzny
Kraj produkcji:Francja, Japonia, Szwajcaria
Rok produkcji:2009
Czas trwania:114 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Jan Kounen
Obsada:Anna Mouglalis, Mads Mikkelsen, Elena Morozova, Natacha Lindinger, Radivoje Bukvic
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Mała biografia wielkich artystów.
Galeria

Akcja filmu zaczyna się w roku 1913. Wówczas Igor Strawiński wystawia w Paryżu swoje kontrowersyjne „Święto wiosny”. Publika reaguje buczeniem i krzykami, artysta szybko opuszcza salę. Ale ta chwila wystarczyła, by zafascynował jedną ze słuchaczek, Coco Chanel. Spotkają się ponownie po kilku latach – on z rodziną uciekł z Rosji przed rewolucją, ona uciekła w depresję po stracie kochanka. Ale nie zapomniała o artyście ze wschodu. Zaprasza go wraz z rodziną do swej willi, gdzie będzie mógł w spokoju tworzyć. Oczywiście dość szybko gospodyni nawiązuje z gościem romans, ale przeszkadza jej to, że on nie uważa jej pracy za sztukę.

Reżyser założył, że nakręci obraz o Wielkich. I potraktował ich bardziej jak posągi niż ludzi. I jak ilustrację do standardowego myślenia o artyście: cierpią, bo nikt ich nie rozumie, oj, jak cierpią, jak się miotają, a ten świat taki niedobry… Nawet jak zrobią coś idiotycznego, to jest to wielkie. Rozumie to nawet żona Igora i akceptuje jego zdradę, obnosząc się z miną umierającego spaniela: mąż to artysta, jakże mam mu przeszkadzać w romansie, przecież to właśnie artyście przystoi. W tym filmie nie ma ognia, nie ma nawet iskry (a niechby go walnęła w twarz, albo ją, krzyknęła chociaż, gdzież ta słowiańska dusza?)…

Jeśli w tym filmie słychać jakiś rytm, to wystukują go opadające głowy zasypiających widzów, jeśli czuć jakiś zapach, to jest to zdecydowanie naftalina… Złożona w jedną podwójna biografia wielkich początku XX wieku może znużyć, chyba że ktoś lubi muzykę obecnie już klasyczną i stylizowaną na klasyczną. Dobrym testem dla widza, czy oglądać dalej czy nie, jest jedna z początkowych, trwająca około 10 minut scena przedstawienia baletowego, wspomnianego już „Święta wiosny”. Można ten film potraktować jako okazję do wysłuchania paru fragmentów tego utworu i urywków innych i podelektowania się pięknymi kostiumami (nominacja do Cezara) i wysmakowaną scenografią (nominacja do Satellite Award), pełną eleganckich linii mebli, przedmiotów, wzorów tapet, obrusów oraz gry bieli i czerni. Sama sylwetka Chanele jest taką smukłą, giętką czarno-białą linią. Aktorów – jeśli chodzi o wygląd – dobrano zresztą znakomicie: Anna Mouglalis wygląda jak reinkarnacja Coco. Tak się nastawiwszy, nie doznamy aż takiego rozczarowania chłodną temperaturą romansu i wolnym tempem wydarzeń.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dobra jakość obrazu pozwala cieszyć się wysublimowanym pięknem kadrów. Nie dość, że elegancka, prosta, finezyjna scenografia jest ładna sama w sobie, to jeszcze sfilmowano ją tak, że wiele kadrów stanowi kompozycje gotowe do namalowania, a nawet od razu do oprawienia w ramki i powieszenia na ścianie. Dzięki dobrej ostrości jesteśmy w stanie dostrzec szczegóły strojów i wystroju wnętrz, czasem jedynie, intencjonalnie, giną one w mroku – gra światła i cienia wydobywa dodatkowo piękno przedmiotów. Jedynym mankamentem ciemnych ujęć jest ziarno. Paleta kolorów to czerń i biel, ulubione przez Chanel, nieco brązu (parkiet) i zieleni (korony drzew za oknem).

W ścieżce dźwiękowej sporo muzyki, w trakcie przedstawienia część instrumentów słychać z boku, część z przodu, oklaski rozlegają się dookoła. Również w dalszym ciągu filmu przestrzenność daje o sobie znać, co słychać wyraźnie w oddalaniu się kroków czy warkocie silnika samochodu.

DODATKI

Zwiastuny.

Jan / itk
 


Premiera DVD: 23.05.2011

 

CIEKAWOSTKI – CUDOKADR

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.35:1. 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), francuska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.