7 PSYCHOPATÓW

Nasza ocena:3Nośnik:DVD
Tytuł polski:7 psychopatów
Tytuł oryginalny:Seven Psychopaths
Gatunek:kryminał, komedia
Kraj produkcji:Wielka Brytania
Rok produkcji:2012
Czas trwania:106 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Martin McDonagh
Obsada:Colin Farrell, Christopher Walken, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Tom Waits, Olga Kurylenko
Dystrybucja:Best Film
Opis
Przewrotna, ociekająca krwią czarna komedia.
Galeria

Co w filmie Martina McDonagha („Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj”) jest prawdą, a co fikcją, co powstało w umyśle głównego bohatera, w jaki sposób poznani ludzie przyczynili się do powstania dzieła literackiego, a może wręcz przeciwnie – w jaki sposób dzieło literackie stworzyło głównych bohaterów? Na te i wiele innych pytań związanych z „7 psychopatami” można udzielić różnych odpowiedzi: film jest postmodernistyczną zabawą, wykorzystującą klisze gatunkowe i charakterystyczne dla kryminałów i thrillerów postacie. Wykorzystującą je jednak w taki sposób, że powstało coś nowego i ożywczego.

Marty jest pisarzem powieści kryminalnych. Pracuje właśnie nad nową, zatytułowaną „7 psychopatów”. Pracuje to może zbyt wiele powiedziane – siedzi i szuka inspiracji… Z pomocą przychodzi mu niezbyt rozgarnięty kumpel Billy, który ze swym wspólnikiem Hansem… kradnie psy (po czym oddaje je właścicielom, zgarniając nagrody). Billy opowiada pisarzowi o niezwykłych wyczynach przeróżnych psychopatów, co Marty skrzętnie przelewa na papier (my zaś w retrospekcjach, a może raczej już przeniesione w świat literackiej fikcji, owe wyczyny oglądamy). Sytuacja skomplikuje się, gdy Billy ukradnie ukochanego psa niezrównoważonego gangstera Charlie’ego, ten zaś wpadnie na trop złodziei i na swej drodze spotka także Marty’ego.

Niespodzianki wyskakują nam tutaj ze scenariusza niczym diabeł z pudełka: ciamajdowaty na pozór prostak okaże się sadystycznym szaleńcem, apaszka miłego starszego pana skrywa przerażającą bliznę z równie skrywanej przeszłości, zimny zabójca jest miłośnikiem białych puchatych króliczków… Postacie pokręconych głównych bohaterów zostały naszkicowane zgrabnie i wielowymiarowo, zaś wcielający się w nie aktorzy wykonali świetną robotę – prym wiedzie wiecznie rozdygotany, gestykulujący Sam Rockwell jako Billy, ale znakomicie spisał się także Christopher Walken w roli Hansa, a i Marty w wykonaniu Colina Farrella prezentuje się powyżej przeciętnej. Technicznie także jest bardzo dobrze (montaż) i dzieło Martina McDonagha można uznać za konkurencję dla wczesnych obrazów Guya Ritchie'ego (a i szczypta Tarantino się w tym znajdzie). Jeśli kogoś nie odstrasza spora dawka brutalności, a kocha zabawy kinem i absurd – lektura obowiązkowa!

ASPEKTY TECHNICZNE 

Zdjęcia jasne, z lekko prześwietlonymi kadrami i o żółtawym kolorycie przeważającym w filmie. Czerń niezbyt głęboka, inne kolory naturalne poza scenami z „psychopatami, które są intencjonalnie przekoloryzowane i mają nienaturalnie mocny kontrast. Dosyć uciążliwą usterką jest szemranie tła już od pierwszych ujęć, a potem na powierzchni szpitalnego kaloryfera czy na tle firanki. 

W ścieżce muzycznej pobrzmiewają echa country i muzyki meksykańskiej, zwłaszcza w strzelaninie, która jest też dosyć niezłym przykładem rozseparowania odgłosów kanonady. Basem niosą się wybuchy samochodów ten nocny i dzienny. Niezbyt wiele w tym filmie tak akcyjnych scen, ale trzeba przyznać, że tyły i w spokojniejszych sekwencjach nie próżnują i pełne są dyskretnych odgłosów tła. Na pustyni grają świerszcze, trzaskają palące się szczapy drewna w ognisku. W garażu gdzie Hans i Billy trzymają swoje łupy, w tle skomlą porwane psiaki. Sporo też wyraźnych odgłosów ulicy: szumu aut i gwaru głosów.

BONUSY 

Materiał zakulisowy, a raczej z racji jego skrótowości , promocyjny oraz garść zwiastunów

Jan / veroika


Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:3
Obraz:3
Dźwięk:3
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny, materiały zakulisowe
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.