WYDZIAŁ 13

Nośnik:DVD
Tytuł polski:Wydział 13
Tytuł oryginalny:Diamant 13
Gatunek:kryminał
Kraj produkcji:Francja
Rok produkcji:2009
Czas trwania:98 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Gilles Béhat
Obsada:Gérard Depardieu, Oliver Marchal, Asia Argento, Anne Coesens, Aissa Maiga
Dystrybucja:Kino Świat
Opis
Nikt nie potrafi tak interesująco opowiadać o korupcji w policji jak Francuzi. Kryminały w stylu „36” można oglądać po kilka razy i choć znamy rozwiązania, i tak spędzimy miło czas przed telewizorem, podziwiając grę aktorów, wysmakowane kadry czy perfekcję scen akcyjnych.
Galeria

„Wydział 13” nawiązuje treścią do tych świetnych obrazów: oto skorumpowany policjant (którego jednoznacznie nie możemy jednak osądzić, gdyż gliną w sumie jest dobrym i wielu bandziorów wsadził za kratki) chce tuż przed przejściem na emeryturę jeszcze raz dorobić na boku. W czasie akcji traci jednak życie, a jego najlepszy kumpel Mat zostaje oskarżony o udział w poważnym przestępstwie i musi walczyć o oczyszczenie swego imienia...

Scenariusz wyszedł spod ręki dwóch byłych policjantów, Olivera Marchala i Huguesa Pagana, i podobno opisuje autentyczne wydarzenia. Przedstawiony na ekranie świat jest mroczny, ponury, a bohaterowie – nawet stróże prawa – balansują na granicy między dobrem a złem, często zresztą tę granicę przekraczając. Korupcja w policji, wszechwładni gangsterzy, dostało się nawet politykom… Stylistycznie „Wydział 13” (w tym wydziale pracuje grany przez Gérarda Depardieu Mat) reprezentuje kino neo noir.

Mimo wielu zalet – świetna kreacja Olivera Marchala w roli skorumpowanego gliny, udane zdjęcia, znakomity montaż – film nie powtórzył sukcesu chociażby wspomnianego „36”. Głównym powodem jest jego pewna wtórność – podobne opowieści w kilku ostatnich latach były nam serwowane przez filmowców znad Sekwany dosyć często. W nieco słabszej formie jest ponadto gwiazda tego dzieła, Gérard Depardieu.

Jan

 

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.