W UKRYCIU

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:W ukryciu
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:Polska
Rok produkcji:2013
Czas trwania:103 MIN.
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Jan Kidawa Błoński
Obsada:Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Agata Kulesza, Tomasz Kot, Jacek Braciak, Krzysztof Stroiński
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis
Miłość w czasach nieludzkich.
Galeria
Radom, rok 1944. Okupacja niemiecka. Po powrocie do rodzinnego domu wiolonczelistka Janka, odkrywa że jej ojciec ukrywa w skrytce pod podłogą młodą żydówkę, Esterę. Z początku jest temu przeciwna, ale po aresztowaniu ojca Estera, która może liczyć już tylko na pomoc Janki wypełnia tej ostatniej życie i łagodzi poczucie straty i osamotnienia. Z czasem Janka zaczyna zakochiwać się w pięknej, oryginalnej i swobodnej w zachowaniu dziewczynie, a zamknięta w komórce i łaknąca towarzystwa ludzi Estera nie pozostaje obojętna na to uczucie. Przychodzi wyzwolenie, a tym samym moment, gdy Estera będzie mogła wyjść z ukrycia. Jednak Janka nie jest gotowa na rozstanie ze swoją miłością.

Skąd się bierze taka toksyczna miłość jak ta w filmie? Czemu jeden człowiek zdolny jest do zabicia drugiego w imię tego pięknego uczucia? W przypadku Janki można się zastanowić czy jest to wciąż miłość czy chęć sprawowania władzy, kontroli nad niewolnikiem, posiadania istoty ludzkiej na własność. O tym, że to wciąż miłość świadczy właściwie dopiero końcówka filmu mówiąca o poświęceniu jakim ze strony Janki jest uwolnienie Estery od siebie, a tym samym skazanie się na śmierć. Dopiero wtedy można mówić o poświęceniu, o rezygnacji z siebie w imię wyższego uczucia. Relacja kobiet jest jednak bardziej skomplikowana: Estera, ta zamknięta na przestrzeni paru metrów kwadratowych kobieta, zdaje się zdawać sprawę z tego, że to ona jest atomem wokół którego niczym elektron krąży wciąż Janka, to ona jest obiektem pożądania i to ona jest w tym związku siłą sprawczą. Poczucie szczęścia Janki zależy tylko od jej woli i jej przyzwolenia na dotyk, posiadanie ciała, na bliskość duchową. Dziwna ta relacja, pełna pytań, choć tak naprawdę nie wiadomo czy to pytania, które miał ochotę postawić reżyser – nam do odpowiedzi, czy to pytania, których nie zdołała zadać, bo poszedł za bardzo w stronę zbytniej czytelności, w której na pytania nie ma miejsca. Piękne, ciekawe zdjęcia i takaż muzyka.

ASPEKTY TECHNICZNE

Dźwięk jest bardzo ciekawy, zwłaszcza że akcja filmu w dużej mierze rozgrywa się w jednym mieszkaniu. Słychać w nim odgłosy kroków po drewnianej podłodze, śmiech kobiet i szmer ubrań.  Stawia nas na nogi dzwonek do drzwi czy uderzenia pięści w nie. Odgłosy życia miasta są intensywne: słychać odgłosy huku ognia w getcie, kołatanie kół pociągu, basowy przeciągły odgłos burzy z piorunami i rzęsistym deszczem, gwar towarzyszący walkom o miasto z hukiem samolotów i szemranie rozmów ludzkich na targu. Dobrze brzmią szamotanina w pokojach, w scenach zabójstwa konfidenta Mirskeigo i Żyda Dawida, z odgłosami jęków ofiar, uderzeń w ciało i ciężkich uderzeń o podłogi. Mocne, ciemne, jakby chmurne uderzenia wiolonczeli dopełniają dramaturgii filmu, lekkie jej dźwięki ilustrują jasny okres w uczuciach i życiu obu kobiet.

Obraz na podobnie dobrym poziomie. Obraz monochromatyczny utrzymany w ciemnych, zimnych tonacjach: dębowego brązu, grafitowej szarości, ewentualnie zgniłej zieleni i głębokich czerniach. Chwilami w kolorycie obrazu dominuje sepia, zwłaszcza w końcowych i początkowych sekwencjach. Obraz ma świetny kontrast sprawiający, że barwy te zyskują masę odcieni w zależności od minimalnych zmian oświetlenia. Odcień karnacji skóry bohaterów wiele mówiący: ziemistoróżowawy charakteryzuje Jankę, śniady - Esterę, której skóra po wyjściu "na wolność" jest lekko nienaturalna. Ostrość bardzo dobra, tylko intencjonalnie występują zmiękczenia.

BONUSY

Poza zwiastunami nic.

 veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska
Napisy::ANG
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.