UKOJENIE

Nasza ocena:4Nośnik:DVD
Tytuł polski:Ukojenie
Tytuł oryginalny:Solace
Gatunek:thriller
Kraj produkcji:USA
Rok produkcji:2015
Czas trwania:100 min.
Kategoria wiekowa:12 lat
Reżyseria:Alonso Poyart
Obsada:Jeffrey Dean Morgan, Anthony Hopkins, Colin Farrell, Abbie Cornish
Dystrybucja:Monolith Video
Opis
Każdemu można życzyć tak pięknych śmierci.

Posiadający zdolności parapsychiczne emerytowany psychiatra John Clancy przed laty był jednym z najlepszych współpracowników FBI. Jednak po śmierci córki postanowił zakończyć karierę. Tropiący nieuchwytnego seryjnego mordercę agent Joe Merriweather nakłania Clancy'ego do współpracy.

Jeśli obecność w kinach ma być wyznacznikiem przyzwoitego poziomu filmu to tutaj kiniarze popełnili duży błąd. Bo „Ukojenie” to sprawnie zrealizowany thriller, którego w dodatku atutem jest gwiazdorska obsada. Doprawdy do kin trafiają czasem tak niesamowite gnioty, że zaszeregowanie filmu poniżej ich poziomu jest wysoce niesprawiedliwe.

„Ukojenie” nawiązuje klimatem do fincherowskiego „Seven” i trochę  przez osobę graną przez Hopkinsa do Milczenia owiec I tu i tam jego bohaterowie wiedzą więcej niż inni, widzą wyraźniej, potrafią przewidzieć czyjeś posunięcie, wejść w czyjąś skórę. W "Ukojeniu" „pojedynek” pomiędzy mediami jest fascynująca grą. Na początku zadaniem Clancy'ego jest znalezienie powiązania pomiędzy nic nie mającymi ze sobą wspólnego zgonami, potem musi przewidzieć działanie przeciwnika, by uratować czyjeś życie. Osobny wątek stanowią prywatne przesłanki Clancy’ego, którego córka umierała w męczarniach i dla którego „rozterki eutanazyjne” i pytania czy lepsza godna śmierć od żałosnego, wypełnionego bólem życia nie są bynajmniej czczą dyskusją. Wiarygodności tym parapsychologicznym wstawkom przydają dwie strategie. Po pierwsze mocne charaktery postaci drugoplanowych: agentki Cowles granej przez Abbie Cornich i agenta Merriweathera w wykonaniu Jeffreya Deana Morgana, którzy przy całym swoim profesjonalizmie dopuszczają jednak inne rozwiązania. W ogóle bardzo racjonale i zdroworozsądkowe podejście do owych nadnaturalnych zdolności sprawia, że widz nie tonie w pseudofilozoficznych wywodach, a to co się dzieje jest po prostu inną alternatywą znanego nam świata. Po drugie istotne jest bardzo efektowne podejście do samych wizji, które są zarówno flashbackami, jak tak zwanymi flashforwardami, czyli ukazaniem wydarzeń z przyszłości. Dzieje się to w teledyskowej formule, ale jest ona tak poetycko sfilmowana, że widz zaczyna zazdrościć „pięknej śmierci”.

Słowem „Ukojenie” to dobry film, z zaskakującymi zwrotami akcji, niezłym napięciem, świetnym klimatem i dobrymi rolami. Może nie wyżre nam w umyśle takiej dziury jak „Seven” ale zapadnie na długo w pamięci.

ASPEKTY TECHNICZNE

Jeśli chodzi o dźwięk jest nieźle. Podczas pościgu samochodowego dobrze rozseparowano odgłosy pisku opon, wizgu hamulców, brzęku blachy czy szumek żwirku uciekającego spod kół samochodu. Zarówno sceny akcji: basowo brzmiący wypadek czy strzelanina jak i odgłosy padającego deszczu zostały dobrze rozłożone w głośnikach. Co do muzyki to przejmujące wokalizy towarzyszą bohaterom podczas akcji w metrze, a poza tym wiolonczela i skrzypce tworzą nastrojowe klimaty.

Obraz nie dogania dźwięku. Coś dziwnego podziało się z kontrastem – twarze bohaterów są płaskie jakby prześwietlone. Zdjęcia są na ogół ostre, mają sporo szczegółów (zbliżenia tęczówek, zarost), głównie podczas zwolnionych scen wizji Clancy’ego.

BONUSY

Zwiastuny.

veroika

Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:4
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:0
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 2.40:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), angielska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.