UCIECZKA Z PIEKŁA

Nasza ocena:5Nośnik:DVD
Tytuł polski:Ucieczka z piekła
Tytuł oryginalny:Sin nombre
Gatunek:obyczaj, akcja
Kraj produkcji:USA, Meksyk
Rok produkcji:2009
Czas trwania:94 min
Kategoria wiekowa:15 lat
Reżyseria:Cary Fukunaga
Obsada:Edgar Flores, Paulina Gaitan, Diana Garcia, Damayanti Quintanar, Guillermo Villegas
Dystrybucja:Monolith Video
Medal:niebieski
Opis

W drodze do wymarzonego „raju na ziemi”.

Galeria

Głównymi bohaterami tego filmu są członkowie gangu Mara Salvatrucha i emigranci z Hondurasu. Mara Salvatrucha to gang o salwadorskich korzeniach, uważany za najszybciej rozwijający się na świecie. Latynosi bez pardonu walczą z Afroamerykanami i Azjatami, których uważają za swych wrogów. Walczą także z innymi Latynosami – w dwuletniej wojnie z meksykańskim 18th Street Gang zginęło… ponad tysiąc osób (aby zostać członkiem Mara, należy zabić gangstera z 18th Street Gang)!

Jednym z członków Mara Salvatrucha („mara” to lokalna nazwa niezwykle drapieżnej mrówki, miano „salvatrucha” nosili bojownicy o wolność Salwadoru) jest El Casper, młody chłopak zakochany w dziewczynie imieniem Martha. Stara się ją trzymać z dala od swych kumpli, ale pewnego dnia rzeczywistość brutalnie wkroczy w ich świat. Z kolei Sayra podróżuje nielegalnie pociągami z ojcem i wujem z Hondurasu do USA. Los nieoczekiwanie zetknie El Caspra i Sayrę (a mieszkańcy tych krajów, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą – to między Hondurasem i Salwadorem wybuchła słynna Wojna Futbolowa). Chłopak uratuje jej cześć – a może i życie – ale narazi się na zemstę kompanów.

Nagradzany na wielu festiwalach (między innymi dwie nagrody w Sundance) film Fukunagi przedstawia nieznany nam świat. Reżyser przez dwa lata podróżował z nielegalnymi imigrantami zbierając materiały do filmu, a do korekty scenariusza (zwłaszcza języka, którym posługują się główni bohaterowie) zaprosił dwóch autentycznych członków gangu. Z „Ucieczki…” wynika, że to nie Ameryka Środkowa jest piekłem – piekłem jest podróż do „raju” – czyli do USA – o którym wciąż wśród biedoty pokutują dawne legendy: tam pieniądze leżą na drodze i każdy przebiera wśród wspaniałych ofert pracy. Po drodze czyhają jednak oszuści, gangsterzy zbierający haracze, gwałcący kobiety i zabijający opornych, czeka policja, służby specjalne, głód, bariery językowe, wielogodzinna jazda w koszmarnych warunkach. Jest i druga strona medalu – ci, którzy się dorobili w łatwy sposób, wybierając gangi, do których rekrutowane są już kilkuletnie dzieciaki…

Barwny, błyskotliwy film Fukunagi mówi o poświęceniu i próbie stania się na powrót człowiekiem (przez obie strony: gangstera i nielegalną imigrantkę). Jest dobrze zagrany, sprawnie zmontowany, trzyma w napięciu. To coś w rodzaju akcyjniaka zmiksowanego z reportażem pokazującym nieznane oblicze egzotycznego kraju.

ASPEKTY TECHNICZNE

Kolorowy jak papuga obraz stanowi przeciwwagę dla tragicznej opowieści. Jest bardzo barwny (stroje kobiet), ale chociaż kolory są żywe (sporo czerwieni, żółci, błękitów), to użyto nieco chłodniejszej ich palety, np. krew ma odcień różowawy. Obraz jest ostry, dzięki czemu np. tatuaże, kolejne rany i blizny, czy brud i łzy na twarzach widać bardzo dobrze.

Dźwięk dosyć ciekawy, bo przez większą cześć filmu towarzyszy nam stukot toczącego się po torach pociągu, jego podbity basami wjazd na stację czy zgrzyt otwieranych wagonów. Generalnie jest dosyć głośno, bo akcja toczy się w ruchliwych, przepełnionych ludźmi i hałaśliwych miejscach. Odgłosy strzelaniny miejskiej brzmią przyzwoicie i donośnie. Chwilę wytchnienia przynoszą momenty postojów, kiedy w końcu można zamiast ludzi usłyszeć przyrodę (łąkowe świerszcze). Ścieżka muzyczna już sama w sobie bardzo interesująca – umiarkowanie egzotyczna, z przewagą dynamicznej gitary i akordeonu, a chwilami zaskakująca nowoczesnym brzmieniem (kryjówka gangu). 

BONUSY

13 zwiastunów.

Jan / veroika

Premiera DVD: 23.05.2011

Zobacz również
Dodaj swoją opinię
Ocena
Ocena 0.00 (0 głosów)
Podpis:
Nasze oceny
Film:5
Obraz:4
Dźwięk:4
Bonusy:1
Stopka techniczna
Obraz::kolor, 1.78:1, 16:9
Dźwięk::Dolby Digital 5.1
Ścieżki dźwiękowe::polska (lektor), hiszpańska
Napisy::PL
Płyta::2-warstwowa
Liczba scen::8
Bonusy::zwiastuny
Newsletter - przyłącz się!
Bądź na bieżąco, podaj swój e-mail, odbieraj newsy i korzystaj z promocji.
  Wybierz najbardziej interesujący dział, 
  a następnie kliknij Zapisz się.